طراحی اتاق خواب مستر

طراحی اتاق خواب مستر

طراحی اتاق خواب مستر

طراحی اتاق خواب مستر یا همان Master Bedroom را می‌ توان به خودی خود بمب دنیای معماری دانست. اتاق خواب مستر یا Master Bedroom پدیده‌ای خیلی جذاب در ساخت و ساز به سبک مدرن بود، که توانست در زمانی کم، توجه طراحان، معماران، مجریان و مخاطبان خرید خانه زیادی را به سوی خود جلب نماید.

می‌ توان گفت معماری عصر جدید و امروزه ثابت نموده است که معماری نوین، معماری پرداختن به جزئیات است، ما در معماری جدید و زیر شاخه‌ هایش شاهد آن هستیم که دانش جدید در عرصه ساخت و ساز و امور ساختمانی توانسته مهندسی، هنر و روانشناسی را گرد هم آورده و تلفیق آن‌ها را به پوست و گوشت و روح خانه‌ها تزریق نماید.

به این صورت که شما دیگر با یک کلیات ساده در ساختمان‌ هایتان رو به رو نیستید، بلکه به جزء به جزء بناهایتان پرداخته شده است. و دریچه جدیدی از کاربری را به سویتان باز شده می‌ بینید.

تفاوتی ندارد که بنای شما یک عمارت مسکونی میباشد یا یک ویلا شخصی و یا یک ملک تجاری! حالا معماری برای هر بنا کتابی جدا باز می نماید که همه ی نیازهای شما و بنایتان را با هم تلفیق نموده تا نتیجه‌ ای که به دستتان می‌ دهد، نتیجه‌ ای دلخواه است و در بیشترین سطح پاسخگویی به خواسته‌ هایتان باشد.

ویژگی اتاق خواب مستر

همانگونه که قبلا به آن اشاره نمودیم معماری عصر جدید شیفته پرداختن به جزئیات در یک بنا می باشد و شما دیگر فقط با یک کل در رابطه با بنایتان روبرو نیستید. اکنون هر یک از قسمت های خانه، اعم از نمای خارجی، نمای داخلی، محوطه، سالن‌ های پذیرایی، اتاق خواب‌ ها، سرویس‌ های بهداشتی و حمام‌ ها و… بصورت کامل مجزا و تفکیک شده مورد توجه قرار گرفته و طراحی خاص خود را دارند.

موضوع مورد بحث ما در این مقاله بصورت اختصاصی اتاق خواب‌ های مستریا همان Master Bedrooms می باشند که در حال حاضر مورد توجه خیلی از متخصصین امور ساخت و ساز قرار گرفته‌ اند. شاید پیش از هر چیزی بهتر باشد یک تعریف از شکل کلی و ماهیت این اتاق‌ های خواب مجهز یا همان مستر روم‌ ها را در اختیارتان قرار دهیم.

مستر روم‌ ها در حقیقت و اصطلاحاً بزرگترین و دلبازترین اتاق خواب یک خانه یا ویلا اتلاق محسوب می‌ گردد که با المان‌ های متعددی تجهیز شده است. و حال و هوای دلنشین و امنی را به کاربرانشان می‌ دهند. شما می‌ توانید اتاق خواب مستر یا همان مستر روم‌ ها را یک اتاق شخصی و همه چیز تمام بدانید.

بارزترین ویژگی اتاق خواب مستر که در واقع برترین مزیتش نیز محسوب می‌شود، داشتن سرویس بهداشتی و سرویس حمام شخصی برای صاحب اتاق است. معمولاً اتاق خواب مستر در یک خانه یا ویلا مخصوص زوج‌ها یا به بیانی واضح‌تر والدین آن منزل است.

اما حتماً خانه‌هایی را خواهید دید که تمام اتاق خواب‌های آن به صورت مستر روم ساخته شده اند، شاید نه یک مستر روم کامل! اما حداقل مشخصه‌های ضروری و بارز آن را در اختیار دارند. اما ما در ادامه حتماً به شما خواهیم گفت که یک اتاق خواب مستر کامل و استاندارد چه ویژگی‌هایی خواهد داشت.

طراحی اتاق خواب مستر

یک اتاق خواب مستر استاندارد!

همه ما احتمالاً در منازل یا ویلاهای شخصی با طراحی مدرن و پیشرفته، بااتاق خواب مستر در شکل‌های متعددی رو به رو شده‌ایم و یا دست کم تصاویر مختلفی از مستر روم‌ها دیدهایم و حتماً متوجه تفاوت و یا کم و کاستی‌هایی در برخی از آن‌ها شده‌ایم.

در سیستم آپارتمان‌سازی و به طورکلی ساخت و ساز منازل مسکونی امروزی، معماران و مجریان با در اختیار داشتن فضایی کمی بیشتر از حد نیاز برای اتاق خواب‌ها، ترتیب ساخت مستر روم‌هایی را داده‌اند که ممکن است تمام انتظارمان از یک اتاق خواب مستر واقعی را برآورده نکند، اما حال و هوا و لذت داشتن یک اتاق خواب مستر را به صاحب خانه می‌دهد.

البته ایرادی به شیوه یا سلیقه ساخت و ساز این دسته از مجریان وارد نیست. زیرا داشتن یک مستر روم به خودی خودی مزیت و امتیازی در بنا محسوب می‌شود که می‌تواند جنبه‌های ارزشی آن را تا حد قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد. اما بد نیست بدانیم که یک اتاق خواب مسترواقعی و استاندارد چه ویژگی‌هایی را در خودش جای می‌دهد.

1) اندازه و ابعاد

اگر قصد ساخت یک اتاق خواب مسترواقعی و استاندارد در منزل خود را دارید، لازم است بدانید اصلی‌ترین مشخصه یک مستر روم استاندارد در اختیار داشتن فضای کافی برای برآورده ساختن نیازهای یک اتاق خواب مستر است.

طبیعی است که این اندازه و ابعاد مورد نیاز، با توجه به متراژ کلی بنا، در یک ساختمان با ساختمانی دیگر  متفاوت خواهد بود. به این ترتیب که شما در معماری و عمارت‌های مدرن امروزی هم شاهد اتاق خواب مستر صد متری هستید و هم مستر روم‌هایی مختصر به وسعت بیست متر.

اما این را در نظر داشته باشید که در اختیار داشتن فضای کافی برای تعبیه بخش‌های کوچک و تفکیک شده‌ای در اتاق، شما را به یک اتاق خواب مستر استاندارد از نظر اصول معماری نزدیک‌تر می‌کند و مشخص‌ترین ویژگی این اندازه استاندارد این است که بین بخش‌های مختلف اتاق خوابتان و اشیای استفاده شده در دکوراسیون آن، فضای قابل توجه و راحتی برای رفت و آمدتان به چشم بخورد.

2) سرویس بهداشتی

از دیگر الزامات یک اتاق خواب مستر که جز ویژگی‌هایی است که به هیچ عنوان نمی‌شود آن را نادیده گرفت، اختصاص دادن یک فضای مناسب و شیک برای سرویس بهداشتی در داخل اتاق است. سرویسی که از تهویه خوب و قوی، اصول معماری صحیح و استاندارد و همچنین از طراحی مدرن‌تری برخوردار است.

3) سرویس حمام

ویژگی دیگری که می‌توان ادعا کرد بدون آن یک اتاق را دیگر به هیچ عنوان نمی‌توان یک اتاق خواب مستر دانست دارا بودن سرویس حمام مجزایش است. در واقع در اختیار داشتن یک سرویس حمام شخصی اعم از دوش ایستاده یا وان‌های فانتزی حمام یکی از آپشن‌هایی است که بر اهمیت و میزان دلچسب بودن در اختیار داشتن یک مستر روم می‌افزاید. تقریباً می‌شود ادعا کرد هیچ اتاق خواب مستری بدون دارا بودن سرویس حمام شخصی معنایی ندارد.

4) فضای اختصاصی لباس یا کلوزت روم

یکی از بهترین و مفیدترین ویژگی‌های یک اتاق خواب مستر واقعی و استاندارد در بر داشتن فضایی برای لباس‌ها و کفش‌ها و کلاً پوشیدنی‌های شخصی کاربران اتاق است. کلوزت روم‌ها را بیشتر در سبک معماری مدرن و خصوصاً در کشورهای اروپایی شاهد خواهید بود.

معمولاً آن‌ها از الزامات اتاق خواب‌هایشان یک فضای اختصاصی منحصر به لباس ها است که به وسیله کمدهای بزرگ و وسیع یا شلف‌های دیواری یا استندهای مختلف یک طبقه‌بندی منظم برای چیدمانی شیک و مناسب برای پوشاکشان، در اختیارشان قرار داده می‌شود و با آینه‌های قدی و بلند و نیمکت‌هایی که مخصوص نشستن و پوشیدن کفش هاست آراسته شده و کاملاً به یک اتاق اختصاصی و همه چیز تمام مخصوص پوشیدن و تعویض لباس‌ها تبدیل شده است.

5) تجهیزات صوتی و تصویری

از جمله ویژگی‌های دیگر یکاتاق خواب مسترکامل می‌توان به تجهیزاتی نظیر تلویزیون به همراه وسایل جانبی‌اش اشاره کرد. این تجهیزات می‌توانند در گوشه‌ای از مستر روم به همراه نیم ست مبلی در یک فضای نشیمن مختصر تعبیه شوند و یا تنها یک تلویزیون دیواری و جمع و جور در اتاق باشند.

اما تقریباً می‌توان گفت بیشترین شکل کاربری آن‌ها در اتاق خواب مستر به صورت تلویزیون‌هایی نسبتاً بزرگ بوده که بر روی دیوار مقابل تخت‌های دو نفره در مستر روم‌ها نصب شده‌اند. اما در نهایت سلیقه و میل شخصی شما نحوه چیدمان اشیاء و کاربری‌شان را مشخص می‌کند.

طراحی اتاق خواب مستر

6) فضای نشیمن

اگر اتاق خواب مستر شما فضای استاندارد و آزاد زیادی در اختیارتان قرار می‌دهد، ایده ترتیب دادن یک فضای نشیمن کوچک و صمیمی و دنج پیشنهاد بسیار جذاب و خاصی برای مستر روم‌تان خواهد بود و آن را به یک اتاق خواب مستر همه چیز تمام تبدیل خواهد کرد.

فضای نشیمن دروناتاق خواب مستر معمولاً فضایی کوچک در گوشه دنج اتاق است که حالت ایده‌آل آن در مجاورت پنجره یا بالکن است. معمولاً شامل یک یا دو مبل راحتی کوچک به همراه میز کوچکی مقابلشان است که فضای گرم و آرامی برای یک گپ و گفت صمیمی یا اندکی ریلکس شدن را فراهم می‌کند. در برخی مستر روم‌ها این فضا با اشیای شخصی و مورد علاقه‌ای مانند کتاب یا آلبوم‌های موسیقی دیزاین می‌شوند و به راحتی تبدیل به گوشه دنج کاربران می‌شوند.

با توجه به تمامی موارد اشاره شده در بالا تحت عنوان ویژگی‌های یک اتاق خواب مستر استاندارد و واقعی، در نهایت نحوه چیدمان در دکوراسیون داخلی مستر روم‌ها و استفاده از اشیا و نحوه فضا سازی‌ها کاملاً برگرفته از سلایق شخصی کاربران این اتاق‌ها خواهد بود و هیچ اصل و قاعده مشترکی مبنی بر چیدمان یک اتاق خواب مستروجود ندارد. شما می‌توانید سبک دلخواه و مورد علاقه خودتان را پیدا کنید و آنطوری مستر روم‌تان را دیزاین کنید که در شما آرامش و احساسات مثبت بیشتری به وجود می‌آورد.

که برای آشنایی با سبک‌های گوناگون دکوراسیون داخلی موجود در دنیا و منحصر به فرد کردن چیدمان هر گوشه از منزلتان و داشتن سبک شخصی تان، می‌توانید به بخش مقالات ما رفته و مستقیم به سراغ مقاله مربوط به “سبک شناسی در دکوراسیون داخلی” بروید و با آگاهی بیشتری سبک دلخواه‌تان را پیدا کنید و به راحتی به چیدمان منزلتان بیاورید.

طراحی اتاق خواب مستر در ویلاهای شمال

بسیاری از ویلاهای لوکس شمال که دارای امکانات مطلوب هستند و از معماری نوین در ساخت آنها استفاده شده است، از اتاق خواب مستر به عنوان یکی از گزینه‌های کاربردی در طراحی ویلا استفاده می‌کنند. این فضا دارای تمامی ویژگی‌های مورد انتظار ساکنان ویلا است و به عنوان یک فضای دنج و آرام از هر نظر شناخته می‌شود.

از آنجائیکه ویلاهای لوکس در مناطقی با چشم‌انداز زیبا و طبیعت دلنشین احداث می‌شوند، اتاق خواب مستر در نظر گرفته شده برای آنها به گونه‌ای است که با منظره‌ای بسیار جذاب همراه باشد. از این رو پرداختن به جزئیات و دکوراسیون این اتاق تحت نظر معماران باتجربه صورت می‌گیرد.

در نظر گرفتن امکانات و امتیازات متعدد، ابعاد مختلف، قرار دادن این اتاق هنگام طراحی ساختمان در قسمت خاصی از ویلا از جمله فاکتورهایی است که موجب تمایز انواع اتاق خواب مستر در خانه‌ های متفاوت می‌ شود. درباره ی ویلاهای دوبلکس و تریپلکس نیز به همین ترتیب است. اغلب نحوه طراحی این اتاق به گونه‌ای است که بهترین چشم انداز از طبیعت اطراف وجود داشته باشد. یکی از المان‌های مهم در این اتاق نوع طراحی و دکوراسیون داخلی است که باید توسط یک فرد متخصص و باتجربه ارائه شود.

جمع بندی طراحی اتاق خواب مستر

به طور خلاصه می‌توان گفت اتاق خواب مستر در معماری نوین دارای جایگاه ویژه‌ای است که اغلب برای ویلاهای لوکس و ساختمان‌هایی که در طبیعت زیبا ساخته می‌شوند کاربردی گسترده دارد. از جمله ویژگی‌های این اتاق امکانات خاصی است که برای آن در نظر گرفته شده و دکوراسیون داخلی ویژه‌ای نیز دارد. این فضا به عنوان یکی از بزرگترین اتاق خواب‌هایی است که در یک ویلا  یا ساختمان ساخته شده و در ویلاهای لوکس شمال زیاد دیده می‌شود.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *