طراحی نمای مدرن

طراحی نمای مدرن در ساختمان

طراحی نمای مدرن

طراحی نمای مدرن بر خلاف سبک کلاسیک، بر عملکرد و یک فرم ساده بیش از تزئینات تأکید دارد. این سبک طراحی، از خانه‌های با تزئینات زیاد فاصله گرفته است و معمولاً شامل خطوط تیز و تمیز است. برخی از ویژگی‌های طراحی سبک مدرن به شرح ذیل می‌باشد.

ویژگی‌های طراحی سبک مدرن شامل خطوط تمیز با بافتی صاف و یکدست، استفاده از شیشه برای داشتن نور طبیعی کافی، پلان های باز و وسیع در عین حال کاملاً مشخص، استفاده از مصالح ساختمانی مدرن و سنتی (مانند فولاد، بلوک بتنی، آهن و شیشه)، چوب، آجر و سنگ که به روش‌های ساده‌تری برای نشان دادن زیبایی طبیعی خود از آنها استفاده می‌شود، ارتباط با محیط بیرون و در نظر گرفتن محیط زیست اطراف، و ایجاد طرح‌های نامتقارن و فاقد هرگونه تزئین اضافی است.

متریال نمای مدرن

طراحی نمای مدرن با استفاده از متریال‌های تکی یا چند متریالی انجام می‌شود. این سبک طراحی منجر به زیبایی دیداری نمای ساختمان می‌شود و با به کارگیری تکنولوژی‌های جدید در صنعت معماری، طراحان می‌توانند از قابلیت بروزرسانی در طراحی نمای مدرن استفاده کنند. به این ترتیب، طراحی نمای مدرن به عنوان یک طراحی بدون زمان شناخته می‌شود.

طراحی مدرن

اصول طراحی مدرن

طراحی نمای مدرن با استفاده از متریال‌های تکی یا چند متریالی انجام می‌شود. این سبک طراحی منجر به زیبایی دیداری نمای ساختمان می‌شود و با به کارگیری تکنولوژی‌های جدید در صنعت معماری، طراحان می‌توانند از قابلیت بروزرسانی در طراحی نمای مدرن استفاده کنند. به این ترتیب، طراحی نمای مدرن به عنوان یک طراحی بدون زمان شناخته می‌شود.

تزئینات و المان‌های کم

رنگ خنثی و روشن

امکان استفاده از مصالح و تکنولوژی‌های بروز

بازشوهای بزرگ

کانسپت ساده

امکان استفاده از متریال‌های متنوع(تکی و چند متریالی)

اجرای نما به روش ملاتی

اجرای نمای مدرن با استفاده از ملات ماسه و سیمان، برای اتصال متریال به سازه‌ی اصلی ساختمان به کار می‌رود. این روش اجرای نمای مدرن، از گذشته تاکنون توسط بسیاری از کارفرمایان پذیرفته شده و قابلیت استفاده در نصب بسیاری از متریال‌ها از جمله سنگ، سیمان، آجر، سرامیک و … را فراهم می‌آورد.

با این حال، اجرای نمای مدرن به روش ملاتی دارای معایبی نیز است. به عنوان مثال، سرعت اجرای پایین و هزینه بالای مصالح در این روش می‌تواند از جمله نقاط ضعف آن باشد.

اجرای نما به روش خشک

از جمله روش‌های بروز در اجرای نمای ساختمان‌ها، می‌توان به اجرای نمای مدرن به روش خشک اشاره کرد. در این روش، هیچگونه ملاتی برای اتصال متریال‌ها به سازه به کار نمی‌رود و نحوه‌ی اتصال متریال‌ها به صورت مکانیکی انجام می‌شود.

با استفاده از اجرای نمای مدرن به روش خشک، می‌توان به سرعت اجرایی بسیار بالا و هزینه پرتی مصالح کم دست یافت. به عبارتی، معایب مراحل اجرای نمای مدرن به روش ملاتی در این روش از بین رفته است.

بیشتر مصالح ساختمانی می‌توانند به روش خشک در نمای مدرن نصب شوند. به طور مثال، از جمله این مصالح می‌توان به کامپوزیت، آجر، شیشه، سنگ، سرامیک، فلز و … اشاره کرد.

طراحی مدرن در تبریز

پر طرفدار ترین متریال

در  این طراحی ، شیشه به عنوان پرطرفدارترین متریال شناخته شده است. از دلایل محبوبیت این متریال در نمای مدرن، می‌توان به افزایش نور طبیعی در فضاهای داخلی، به وجود آوردن زاویه دید گسترده برای ساکنین، صرفه جویی در مصرف انرژی و طراحی خاص و شاخص نما اشاره کرد. همچنین، روش اجرای نمای شیشه‌ای نیز بسیار اهمیت دارد و می‌توان به نماهای شیشه‌ای کرتین وال، اسپایدر، اسکای لایت و هندریل شیشه‌ای اشاره کرد. در این حوزه، متریال‌های دیگری مانند سنگ، آجر، چوب، کامپوزیت و فلز نیز کاربرد دارند و ترکیب آن‌ها با نمای شیشه‌ای، نماهایی زیبا و منحصر به فرد در طراحی نمای مدرن به ارمغان می‌آورد.

هزینه های طراحی نمای مدرن و اجرای آن

تعیین هزینه طراحی و اجرای نمای مدرن به عوامل مختلفی بستگی دارد و برای تعیین یک برآورد کلی و دقیق از هزینه‌های پروژه، تمامی این عوامل باید به صورت کامل و تخصصی بررسی شوند. در تعیین هزینه‌های نمای مدرن، برخی از عوامل اساسی عبارتند از:

– انتخاب و نوع متریال‌های استفاده شده در نما
– نوع سیستم نمایش (مانند نمای کرتین وال، شیشه‌ای، آجری و …)
– تعداد طبقات و ارتفاع ساختمان
– وضعیت جغرافیایی پروژه و شرایط آب و هوایی
– نیاز به خدمات فنی (مانند شبکه‌های الکتریکی و گاز)
– قوانین و مقررات ساختمانی و شهرداری

پس از بررسی و ارزیابی این عوامل، می‌توان به یک برآورد دقیق از هزینه‌های پروژه نمای مدرن دست یافت.

اصول طراحی مدرن مسکونی

قوانین و مقررات طراحی نمای مسکونی، با توجه به قوانین کمیته نمای منطقه یا آن شهر، اصول و قواعد طراحی نمای مدرن، کلاسیک یا رومی را تعیین می‌کند. برای طراحی نمای ساختمان، نمی‌توانید به طور کامل از مصالح مختلف استفاده کنید و تنها چندین نوع از آنها در دسترس خواهند بود. برای جلوگیری از شلوغی در نما، استفاده از خطوط عمودی و افقی مناسب است و نماهای ساده تر، بیشتر همخوانی با ساختمان های مجاور خود را دارند. در طراحی نمای مسکونی می‌توانید از مصالحی مانند شیشه، فلز، کامپوزیت، HPL، ترموود و بسیاری دیگر استفاده کنید.

نمای مدرن

طراحی نمای مدرن ساختمان چه ویژگی هایی دارد؟

  • خطوط مستقیم
  • تابش نور طبیعی
  • رنگ های خنثی
  • شیشه ها
  • چوب
  • مخلوط مواد به همراه سنگ در طراحی

طراحی نمای مدرن آپارتمان

یک نمای با دیدگاه خلاقانه معمار، تمایل به تحت تاثیر قرار دادن افراد را نشان می‌دهد. بنابراین، نمای ساختمان می‌تواند یک سرنخ اولیه برای درک ویژگی‌های سازه باشد. همچنین، در طراحی نمای آپارتمان بسیار حائز اهمیت است که به خوبی با محیط اطراف ترکیب شود، زیرا این نما به محوطه عمومی رو به روست.

طراحی نمای مدرن دوبلکس

طراحی خانه دوبلکس هم برای سرمایه‌گذاری در ملک و هم به عنوان فضای زندگی اضافی برای خانواده، گزینه‌ی مناسبی است. این سبک طراحی نما بیشتر برای ویلاها به کار می‌رود و در برخی از شهرک‌های مسکونی و تفریحی در شمال کشور نیز به دیده می‌خورد. با این حال، در طراحی نما بسیار مهم است که به تناسب با پروژه‌های مجاور نیز توجه شود تا زیبایی و هم‌راستایی حفظ شود.

طراحی مدرن در نبریز

طراحی ساختمان مدرن شیشه ای

از زمان ساخت اولین بنا با معماری شیشه‌ای، یعنی کاخ کریستال در سال 1851، استفاده از نماهای شیشه‌ای در معماری مدرن به عنوان یک هنجار شده شناخته می‌شود. کاخ کریستال، ساختمانی بود که جوزف پکستون برای شاهکار خود، از تکنیک‌های شیشه و آهن در طراحی آن بهره گرفت. اولین بار استفاده از شیشه در حوزه معماری را باغبان، معمار و مهندس مشهور انگلیسی، به کار برد که این تکنیک را از گلخانه به معماری منتقل کرد.

سنگ نمای مدرن

طراحی نمای سنگی مدرن، یک روش برای جذب بیشتر مشتریان است. سنگ‌ها به دلیل دوام و زیبایی طبیعی که دارند، همیشه در طراحی معماری و ساخت ساختمان‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند. با پیشرفت تکنولوژی و علم در دنیای امروز، انواع سنگ‌ها در ساخت نمای ساختمان‌ها و تزئینات داخلی آن‌ها به کار گرفته می‌شوند. در طراحی و اجرای نمای سنگی مدرن، می‌توان از هنجارها و قوانین معماری مدرن بهره گرفت.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *