چیدمان آشپزخانه

چیدمان آشپزخانه کوچک

چیدمان آشپزخانه کوچک

آشپزخانه یکی از قسمت های پرکاربرد در همه ی خانه هاست که مستقیما برروحیه ی ما تاثیر دارد. چیدمان آشپزخانه تاثیر زیادی بر زیبایی خانه دارد، بخاطر همین نیازمند ایجاد فضایی هستیم که در حین انجام دادن کار، از گذراندن وقت در آن جا نیز لذت کافی را ببریم. برای انجام این کار لازم است در ابتدا آشپزخانه ای منظم داشته باشیم و تعدادی از قوانین چیدمان آشپزخانه را بدانیم. ما در این مقاله تمام اصول مرتبط به چیدمان آشپزخانه را که امکان داردبه آن نیاز داشته باشید، جمع ­آوری کرده ­ایم. پس لطفا تا آخر مقاله مارا همراهی کنید

جمع آوری وسایل اضافی

آرامش خاطر شما از هرچیزی مهم تر است. سپس در ابتدا بدون در نظر گرفتن قضاوت دیگران، وسایل  بدون کاربرد را خارج از آشپزخانه بگذارید تا جای کافی برای لوازم خاص خود داشته باشید. برخی از وسایل هستند که برخی اوقات استفاده می شوند، چرخ گوشت، غذا ساز، پلوپز، آرام پز و … جزو وسایلی  هستند که بعضا کاربرد های زیادی دارند و آماده کردن غذا را برای شما راحت تر می کنند، اما جای زیادی را درگیر می کنند  اگر از آن ها استفاده می کنید پس لازم است تا جای مناسبی برای قرار دادن آن ها داشته باشید،

اما اگر سال هاست که از این وسایل استفاده نکرده اید، پس خودتان را راحت کنید و آن ها را کنار بگذارید. با این کار فضای زیادی را در کابینت خود باز کرده اید. همچنین سعی کنید از بین لوازم مشابه، پرکاربردی ترین  را انتخاب کنید و نگه دارید. مثلا غذا ساز و خرد کن و گوشت کوب برقی، عملکرد مشابهی دارند؛ پس به انتخاب خودتان،  گزینه ای که کارکرد بیشتری  دارد را در کابینت قرار دهید.

چیدمان آشپزخانه

طراحی کابینت های جادار در چیدمان آشپزخانه

اگر در حال ساخت منزل یا بازسازی آشپزخانه ی خود هستید حدالمقدور کابینت های بیشتری بسازید. درزمان قبل قسمت های  بالای کابینت ها را خالی می گذاشتند تا بتوانند وسایل برقی خود را در بین سقف کابینت و سقف آشپزخانه قرار دهید. اما امروزه این مسئله توسط طراحان دکوراسیون داخلی نهی شده، چرا که باعث شلوغ تر نشان دادن آشپزخانه می شود.

سعی کنید کابینت های بالا  کشیده شوند و فاصله ی خالی بین کابینت و سقف کاملا پر شود، اما این کارعلاوه بر شکیل و یکپارچه نشان دادن کابینت ها، درمرتب ماندن آشپزخانه ی شما نیز نقش دارد. نیاز نیست که وسایل برقی مثل ساندویچ ساز، آبمیوه گیری، چرخ گوشت، غذا ساز و … را در معرض دید قرار دهید. چنانچه اگر به کانتر، برای انجام کارهای روزمره در آشپزخانه ناحتیاج نیست، سعی کنید بعضی از قسمت های کابینت را به صورت قدی (از زمین تا سقف) نصب کنید تا یک کابینت بزرگ و کاربردی در آشپزخانه تان قراربگیرد.

تاثیر رنگ آشپزخانه بر ایجاد نظم و زیبایی

همه ی ما می دانیم که رنگ محیط در بزرگ یا کوچک نشان دادن فضا تاثیر بسیاری میگذارد. پس سعی کنید رنگ دیوار ها و کابینت ها را از بین رنگ های روشن تر انتخاب نمایید. کابینت های تیره، فضا را کوچک تر نشان میدهدو پس از مدتی خسته کننده می گردد. اما رنگ های روشن علاوه بر بزرگ تر و پر نور تر نشان دادن فضا، باعث خستگی چشم و ذهن نمی شود.

با افزودن یک رنگ بر­جسته به آشپزخانه خود، جذابیت و زیبایی محیط را بالا ببرید. یکی از دیوارها را به رنگ زرد، زرشکی یا رنگ های شاد و پر انرژی دیگری که دوست دارید رنگ آمیزی کنید. اگر امکان تغییر رنگ دیوارها را ندارید، با کمک حوله، دستمال سفره، دستگیره، دمکنی و … که جنبه ی تزیینی و زیبایی بخشی دارند، این رنگ و انرژی را برای آشپزخانه ی خودانتخاب کنید. همچنین سعی کنید که پرده ی آشپزخانه را از میان رنگ های آرام و روشنی که گل های شاد و پر رنگ دارند انتخاب نمایید تا علاوه بر تاریک نکردن آشپزخانه ی شما، پر انرژی و جذاب به نظر بیایند.

چیدمان آشپزخانه

میز نهار خوری در چیدمان آشپزخانه

اگر آشپزخانه ی کوچکی دارید، باید در چیدمان وسایل موجود در محیط دقت داشته باشید،  به عنوان مثال قرار دادن میز ناهار خوری آنقدر ها هم حیاتی و مهم نیست، در صورتی که میز ناهار خوری فضای لازم برای رفت و آمد در آشپزخانه را اشغال بکند، از خرید و گذاشتن آن در آشپزخانه خود داری شود. اگر غذا خوردن بر روی میز را دوست دارید، بهتر است صندلی های کم جا و تاشوی زیبایی را تهیه کنید و به جای میز، از کانتر آشپزخانه ی خود استفاده نمایید. به این ترتیب هم فضای زیادی را نگرفته ایدو هم برای خوردن غذا از میز و صندلی استفاده کرده اید.

خرید وسایل متناسب، راهی برای ایجاد فضای مفید

خرید لوازم بزرگ و جا دار، برای همه ی ما ایده آل هست. اما قرار دادن این وسایل در یک فضای کوچک، کار چندان درستی نبوده است. چرا که علاوه بر صرف هزینه ی زیاد بابت خرید، فضای مفید آشپزخانه خود را نیز اشغال نموده اید.

مثلا تصور کنید که شما خانواده ای سه نفره هستید و مهمان های زیادی ندارید؛ پس یک ماشین ظرفشویی رومیزی نیاز های شما را برطرف مینماید. اما یک ماشین ظرفشویی بزرگ، نه تنها فضای زیادی را اشغال می کند، بلکه زمان زیادی طول می کشد تا ماشین پر شده و قابل روشن کردن شود. پس سعی کنید وسایل شما بزرگ تر از حد نیازتان نشود تا فضای آشپزخانه ی شما به شکل ناکارآمدی کوچک نگردد.

پریز توکار کابینت: نظم دهی به سیم های لوازم برقی

در تمام آشپزخانه ها، تعداد زیادی لوازم برقی وجود دارد که بسیاری از آن ها به صورت هم زمان با یکدیگر، مورد استفاده می شوند. اگر شما هم در آشپزخانه ی خود همواره با کمبود پریز مواجه باشید، پریز توکار کابینت بهترین راه برای حل مشکل شمااست. پریز توکار کابینت با ظاهر متنوع، جذاب و شیکی که دارند، در گوشه ای از آشپزخانه ی شما نصب می گردد و علاوه بر حل مشکل کمبود پریز، امکاناتی از جمله شارژر وایرلس، میکروفون، سوکت یو اس بی و … را نیز برای شما فراهم می آورد . بنابراین دیگر مجبور نیستید سیم های وسایل برقی خود را در این طرف و آن طرف آشپزخانه به پریز وصل نمایید و همه ی سیم ها در یک مکان، سازمان دهی شده است.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *