بازسازی آپارتمان

نکات بازسازی آپارتمان

نکات بازسازی آپارتمان

بازسازی آپارتمان به معنای تغییر و یا اضافه کردن قسمت های جدیدی به ساختمان میباشد. بازسازی آپارتمان تا حد ممکن با توجه به علاقه صاحبخانه در ایجاد تغییرات در آشپزخانه، کابینت، رنگ و … انجام می گیرد. این کار در ایجاد تنوع و زیبایی و همچنین مدرن شدن فضای خانه کمک بسزایی خواهد نمود.

بازسازی ساختمان یکی از اقداماتی می باشد که میتواند تاثیری بسیاری بر حس و حال فضاهای خانه بگذارد. برخی اوقات می توان با عوض نمودن رنگ دیوار یک فضا یا تعویض روکش مبلمان، انقلاب عظیمی در فضای خانه ایجاد نمود. روشهای بسیاری وجود دارد که می تواند موجب ایجاد تغییر در فضا و حس و حال آپارتمان شما شود که به  این راهکارها بازسازی آپارتمان می گویند.

اگر آپارتمان شما بطور چشمگیری قدیمی شده است. و دیگر با فضاهای آن ارتباط برقرار نمی نمایید، بازسازی آن یکی از اصلی ترین کارها است که بایستی در اولویت کارهای شما قرار گیرد. بازسازی منزل علاوه بر اینکه از لحاظ ایمنی اهمیت بالایی دارد، در سلامت جسمی و روحی افراد خانواده نیز تاثیر زیادی دارد.

بازسازی آپارتمان اغلب به چند علت انجام می گیرد. برخی اوقات ساختمان قدیمی نیست ولی صاحب آن علاقمند می باشد که تغییراتی در آشپزخانه و کابینت و یا کاشی و سرامیک و رنگ انجام دهد. برخی اوقات نیز باز سازی به دلیل قدیمی بودن ساختمان و خرابی های ناشی از عمر ساختمان می باشد. بازسازی آپارتمان در تبربز یکی از معمول ترین کارها می باشد. شرکت های بازسازی آپارتمان در تبریز به وفور یافت می شوند. که البته افراد بایستی برای انتخاب شرکت مورد نظر با توجه به بودجه و سلیقه خود دقت زیادی داشته باشند.

نکات مورد نظر پیش از بازسازی آپارتمان

یکی از اصلی ترین نکات پیش از آغاز بازسازی آپارتمان، مشخص نمودن هزینه کار است. برای این کار بایستی لوله کشی های، سیستم برق و … مورد بررسی قرار بگیرند تا در عملیات بازسازی اخلال ایجاد نشود. و هزینه های اضافی ایجاد نکند.

برای بازسازی آپارتمان مسکونی اهداف گوناگونی وجود دارد که عبارتند از:

 •  بازسازی با هدف تعمیر تاسیسات
 • بازسازی با هدف تغییر دیوار پوش و کفپوش
 •  بازسازی با هدف تغییر فضا
 • بازسازی به دلیل وجود نم در بخش های مختلف ساختمان
 • بازسازی با هدف تغییر دکوراسیون داخلی
 • بازسازی با هدف مقاوم سازی، سازه
 • بازسازی نمای آپارتمان

مراحل بازسازی آپارتمان

زمانی که عمر آپارتمان بالا رود و آپارتمان فرسوده و قدیمی شود، ترکیب بازسازی و نوسازی بسیار موثر و مفید میباشد.

مرحله اول

اغلب اولین مرحله بازسازی دیوار های قدیمی و فرسوده می باشد. بایستی دقت داشته باشید که دیوار های حمال نباید تخریب شوند. این مورد یکی از قوانین مهم بازسازی آپارتمان می باشد. به این دلیل که وزن آپارتمان بر روی این دیوار ها قرار گرفته است.
در این مرحله گچ های دیوار های خراب و نمدار تراشیده می گردند تا به آجر برسند. این کار بایستی با دقت انجام بگیرد تا دیوار ها ظاهری جدید و نو داشته باشند.

بازسازی آپارتمان

مرحله دوم

اصلی ترین مورد در بازسازی، مربوط به بازسازی سرویس ها می باشد. دستشویی و حمام دو بخش مهم در منازل هستند که ممکن است دیوار هایش دچار نم شوند. این نم ها به مرور زمان به دیوار های مجاور هم نفوذ می نمایند.

این نم گاه به دیوارهای مجاور نیز نفوذ نموده و دردسر ساز می شود. در بازسازی آپارتمان اغلب از ایزوگام یا قیرگونی برای دیوارهای دستشویی و حمام استفاده می گردد. ولی برای اینکه نیاز است که کف تخریب شود و عایق کاری شروع شود.

مرحله سوم

این مرحله مربوط به بخش آشپزخانه می باشد. آشپزخانه نقش بسزایی در دکوراسیون داخلی منزل دارد. در حال حاضر سبک های جدیدی در اجرای آشپزخانه پیاده سازی می شود. به عنوان مثال جزیره سازی موجب بزرگ تر شدن فضا می شود.و زیبایی دو چندانی به محیط خواهد داد.

مرحله چهارم

سقف ها و ستون ها از مراحل حساسی بوده که به دقت و ظرافت بیشتری نیز احتیاج دارند. همچنین در پیاده سازی سقف و ستون باید توجه شود که به خوبی مقاوم سازی انجام گیرد.
سقف در قسمت هایی که دچار ترک و یا ریختگی گچ شده اند به مرمت احتیاج دارد. نکته دیگر برای طبقه های آخر آپارتمان ها می باشد. بازسازی این موارد به عایق کاری پشت بام نیز احتیاج دارد.

مرحله پنجم

مرحله دیگر پنجره ها هستند. پنجره تاثیر بسزایی در کاهش هزینه های گرمایشی و سرمایشی دارند. در نهایت بهتر است که برای پنجره ها هزینه بیشتری شود. به این دلیل که با دو جداره بودن پنجره ها و کیفیت بالا آن ها خانه عایق کاری می شود. همچنین پنجره های.با کیفیت بیشتر به کاهش ورود سر و صدا نیز کمک بسزایی می نمایند.

بازسازی آپارتمان چه قوانینی دارد؟

در حالت کلی قوانین خاصی برای بازسازی آپارتمان وجود دارد. هدف از ایجاد این قوانین کمک به صاحب ملک برای ایجاد تغییر فضای خصوصی مربوط به خودش است. به صورتی که به زندگی دیگر ساکنین لطمه ای وارد نکند.

یکی از قوانین مهم بازسازی ساختمان عدم تغییر شکل ظاهری آپارتمان است. همانند نما، پنجره ها و…. زیرا آپارتمان‌ بایستی دارای ظاهری یکنواخت باشند. اغلب بازسازی‌ های آپارتمان بایستی منجر به تغییرات و نوسازی‌های داخلی هر واحد می‌ گردد.

سوالاتی که بایستی پیش از آغاز کار از خود بپرسید:

 • دوست دارید چه فضاهایی را بازسازی کنید؟
 • چقدر میخواهید برای بازسازی هزینه کنید؟
 • آیا قصد تغییر کاربری فضاها را دارید؟
 • سبک دکوراسیون مورد نظرتان چیست؟
 • نوع متریال و مصالح مصرفیتان چیست؟
 • لوازم خانگی انتخابی شما چیست و دوست دارید از چه برندی استفاده کنید؟

برای بازسازی بهتر است از چه فضایی شروع کنیم؟

۱. آشپزخانه

۲. سرویس بهداشتی

۳. پذیرایی و نشیمن

۴. اتاق ها

نکاتی برای بهتر کار کردن

پیش از هر کاری بهتراست ابتدا یک لیست از کارها و وسایلی که می خواهید بخرید تهیه نمایید. تهیه ی چک لیست دو مزیت دارد:

۱. در تصمیمات خود سردرگم نمی شوید.

۲. تخمین هزینه ‎ها خیلی آسان می شود.

بازسازی آشپزخانه

آشپزخانه قلب خانه است. این فضا نقش بسیار مهمی در زیبایی فضای آپارتمان ایفا می نماید. پیش از آغاز بازسازی آشپزخانه بایستی این را بدانید که آیا قصد تغییر مکان اشپزخانه را دارید یا نه. حال اصلی ترین مرحله ی بازسازی آشپرخانه عایق کاری کف آشپزخانه است. در مراحل بعدی طراح به طراحی فضای آشپزخانه میپردازد که این کار یکی از لذت بخش ترین اقدامات بازسازی است.
آشپزخانه شامل تجهیزات و امکاناتی است که در طراحی بسیار مورد توجه قرار می گیرد. انتخاب نوع پلان آشپزخانه و.طراحی کابینت ها، تاسیسات، کفپوش و دیوار پوش، نور پردازی عمومی و … از مواردی است که باید در بازسازی آشپزخانه به آنها کمک کرد.

کابینت‌ها حرف اول را در بازسازی آشپزخانه می‌زنند. اگر مدل‌های مختلف و مدرن کابینت‌های آشپزخانه با بودجه مورد نظر شما همخوانی ندارند. پیشنهاد ما به شما تعمیر و رنگ‌ آمیزی کابینت‌ها می باشد. همچنین شما می توانید برای افزایش فضای داخل کابینت‌ ها هم از شلف‌ ها و قفسه‌ های متحرک استفاده کنید.

قرار دادن کانتر در حالی که فضای مناسبی در آشپزخانه دارید، به شدت توصیه می‌ گردد. کانتر حتی جایگزین خوبی برای کابینت‌ می باشد. به این دلیل که شما می توانید از فضای زیرین آن به جای قفسه‌ ها و کابینت استفاده نمایید. دیوارهای آشپزخانه در صورت وجود کاشی می توانند تعویض یا مرمت شوند. کاشی کاری دیوار با چسب یکی از روش‌های ساده برای تغییر دکوراسیون و بازسازی آشپزخانه است. روش کم هزینه بعدی برای بازسازی رنگ نمودن کاشی و سرامیک آشپزخانه است.

بازسازی آپارتمان

بازسازی سرویس بهداشتی

حال بعد از نوسازی دیوارها نوبت به بازسازی سرویس بهداشتی میرسد. حمام و سرویس بهداشتی یکی از گران قیمت‌ترین قسمت های بازسازی آپارتمان است. دلیل آن هم وجود جزئیات زیادی همانند لوله‌کشی، کاشی‌ها، وان و توالت فرنگی و… است. اغلب دیوارهای نمدار مربوط به  دیوارهای مرتبط با حمام و دستشویی می باشند. به این دلیل که عایق های رطوبتی به کار رفته در این فضاها بعد از گذشت زمان از بین می روند و خاصیت خود را از دست می دهند. بعد از بازسازی دیوارها و جلوگیری از نفوذ رطوبت به آن بایستی ایزوگام و یا قیرگونی داخل حمام و دستشویی را تعویض نمود. جهت تعویض عایق رطوبتی ابتدا بایستی کف سرویس را تخریب نمود.  سپس مجددا عایق کاری را آغاز کرد.

دوش و شیرآلات از مهم ترین قسمت های مربوط به بازسازی سرویس بهداشتی می باشد. برای بازسازی سرویس بهداشتی‌ های کوچک از توالت فرنگی وال هنگ یا دیواری استفاده نمایید. تا فضای بیشتری در اختیار داشته باشید.

در بازسازی سرویس بهداشتی بسته به نوع سرویس بهداشتی و متراژ فضا میتوان طراحی های گوناگونی انجام داد. در آپارتمان های کوچک برای صرفه جویی در فضا، سرویس بهداشتی به طور دائم طراحی می گردد. یعنی قسمت روشویی از توالت به وسیله دیوار جدا نمی شود. در بازسازی سرویس بهداشتی، تعمیر تاسیسات، تعویض کفپوش و دیوارپوش، ترمیم عایق کاری، نورپردازی و طراحی تجهیزات و قفسه های مورد نیاز سرویس بهداشتی لازم به نظر می رسد.

در انتخاب پرده برای حمام و یا درب شیشه‌ ای انتخاب با شما است. ولی به یاد داشته باشید که هزینه درب‌ های شیشه‌ای با وجود کاشی کاری، اندکی گران قیمت‌ تر است. همچنین محفظه شیشه‌ ای با اشغال فضای بیشتر، ابعاد حمام را کوچک‌ تر می نماید.

پذیرایی و اتاق نشیمن

اتاق نشیمن یکی از فضاهایی است که اغلب کارشناسان معتقد هستند این قسمت یکی از ارزان‌ ترین قسمت ها در بازسازی آپارتمان است. برای فضای نشیمن بایستی نورگیری طبیعی، طراحی دیوار ها و … انتخاب شود. اتاق نشیمن برای خانه ها بسیار حائز اهمیت میباشد. به این دلیل که تمام اعضای خانواده در این محل دور هم جمع می گردند و ساعات زیادی را در کنار هم هستند.

بازسازی بالکن

بازسازی بالکن به شما این امکان را می‌ دهد تا فضایی دنج و ویژه در منزل خود داشته باشید. بازسازی بالکن، برای بالکن ها کوچک نیز انجام خواهد شد. ضمن اینکه همه تراس‌ ها پس از گذشت زمان بایستی بازسازی شوند، این کار برای مقاوم‌سازی انجام می‌ گیرد و تأثیر اساسی بر ظاهر بالکن دارد. لوازم و تجهیزاتی که برای بازسازی بالکن استفده می شوند بایستی از کیفیت و مقاومت مناسبی برخوردار باشند. این مسئله بر اساس آب‌ و هوای منطقه ای که مجتمع مسکونی در آن قرار دارد، تعیین می‌ گردد. طراحی بالکن نیز بایستی با دکوراسیون مجتمع مسکونی همخوانی داشته باشد.

بازسازی تاسیسات آپارتمان

بازسازی تاسیسات آپارتمان از موارد ضروری در بازسازی آپارتمان است. حتی اگر هم ترکیدگی وجود نداشته باشد و ساختمان از جایی نم ندهد، باز هم باید تاسیسات واحد های مسکونی را بازسازی نمود. به این دلیل که در صورت عدم نوسازی لوله ها، بعد از مدتی تجهیزات مستهلک می گردند. و مشکلات و خسارات مالی به بار خواهند آورد. تعمیر تاسیسات ساختمان اغلب به تخریب کفپوش و در مواردی به عایق کاری نیاز خواهند داشت.

روش هایی برای تغییر و بازسازی آپارتمان های کوچک

ممکن است تصور نمایید که آپارتمان های کوچک را نمی توان به خوبی تغییر داد و بازسازی نمود. در صورتی که اینگونه نمی باشد.

جهت بازسازی آپارتمان کوچک  یا ایجاد تغییرات در واحد های با متراژ کم، پیشنهاد ما استفاده از درهای کشویی، یا پارتیشن‌های متحرک است. این موارد برای جدا سازی فضاها است. پارتیشن ها علاوه بر اینکه موجب افزایش کیفیت فضا می گردند، فضای زیادی را اشغال نمی کنند. و هروقت فرد قصد تغییر فضا را داشت به راحتی می تواند آن را جمع آوری نماید.

پرده حمام یا درب شیشه‌ای انتخاب با شما است. ولی به یاد داشته باشید که هزینه درب‌ های شیشه‌ ای با وجود کاشی کاری اندکی گران قیمت‌ تر است. همینطور محفظه شیشه‌ ای با اشغال فضای بیشتر، ابعاد حمام را کوچک‌ تر می‌ سازد.

دومین اقدام برای تغییر فضای در واحد های آپارتمانی کوچک، دور ریختن وسایل جاگیر و استفاده از وسایل کم جا و چند کاربرده است. امروزه با گسترش زندگی آپارتمان نشینی، وسایل و مبلمان، متناسب با این فضا ها ساخته شده است. بازسازی آپارتمان‌ های کوچک به مراتب نسبت به واحد های بزرگ کار راحت‌تر است. شما میتوانید برای بازسازی آپارتمان‌های کوچک روی آیتم‌های زیبایی و طراحی داخلی بیشتر وقت بگذارید. مثلا برای دیوارها از رنگ‌های مورد علاقه خود استفاده کنید. یا دکورهای کوچک ایجاد کنید. همچنین استفاده از رنگ‌های روشن و سفید میتواند فضای کلی آپارتمان شما را بزرگتر نشان دهد.

برای مبلمان آپارتمان‌های کوچک میتوانید از میزهایی با قابلیت تنظیم پایه به کار ببرید. به این ترتیب دیگر نیازی به تهیه میزهای جداگانه نخواهید داشت. اگر فکر می کنید که مبلمان فضای داخلی آپارتمان‌ تان را کوچک‌ تر می نماید، دقت خود را به انتخاب کابینت‌ های آشپزخانه معطوف نمایید. کابینت‌ های مناسب می توانند نیاز شما را به میزهای غذاخوری مرتفع نمایند.

هزینه بازسازی آپارتمان چقدر است؟

قیمت بازسازی آپارتمان با متراژ متوسط (حدود 60 تا 70 متر) بیش از ده میلیون تومان برآورد می‌ گردد. در ادامه می توانید لیستی از تخمین هزینه بازسازی آپارتمان در تبریز را مشاهده نمایید:

 • نقاشی حدود 4 میلیون تومان
 • کابینت‌سازی حداقل 3 میلیون تومان
 • کاشی و سرامیک حداقل 2 میلیون تومان
 • برق کاری حدود 600 هزارتومان
 • لوله‌کشی حدود 1میلیون و 500
 • سقف کاذب حدود 2 میلیون تومان
 • گچکاری حداقل 1 میلیون تومان
 • کانال‌کشی حدود 500 هزارتومان
 • تعمیر شیرالات حدود 400 هزارتومان
 • نصب کفپوش لمینت حداقل 1 میلیون تومان
 • نصب کاغذ دیواری حدود 700 هزارتومان برای یک آپارتمان متوسط
 • نصب توالت حدود 400 هزارتومان
 • سیم کشی تلفن حدود 400 هزارتومان
 • بنایی جزئی حدود 1 میلیون تومان
برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *