نورپردازی-در-معماری-داخلی

نورپردازی در معماری داخلی

دکوراسیون و طراحی داخلی

اگر به دنیای دکوراسیون، معماری و طراحی داخل علاقه مند هستید، اگر ذوق هنری به زیباسازی محیط زندگی خودتان دارید. و همینطور می خواهید اصولی تر دست به تغییرات در منزل و یا محیط کارتان بزنید. حتما به مقاله ای بسیار مفید درباره نورپردازی در معماری داخلی نیاز دارید. این مقاله بسیار کاربردی معماری داخلی حتما شما را در این راستا یاری خواهد نمود.

نورپردازی در معماری داخلی

برای هر اتاق خانه خود از لامپ مناسب استفاده نمایید. نورپردازی  یک فضا را تغییر می دهد و آخرین چیزی است که اکثریت به آن فکر می کنیم. به آن به عنوان جزییات اضافه تر نگاه می کنیم، نه چیزی که به زیبایی می افزاید.
نورپردازی اگر به درستی انجام گیرد، طراحی داخلی شما را یک سطح بالاتر می برد.

گزینه های خود را با دقت بشناسید

یکی از رایج ترین اشتباهات افراد در نورپردازی این می باشد. که فکر می کنند فقط یک نوع نورپردازی وجود دارد آن هم از بالا است. طراحان داخلی آنچه در واقع باید اتفاق بیفتد را به شما خواهند گفت، در حقیقت، نورپردازی زمانی بهترین کارکرد را دارد که لایه به لایه استفاده شده باشد.

سه نوع نورپردازی داخلی

در حالت ایده آل هر اتاق می تواند شامل هر سه نوع باشد:

نور محیط اطراف
  • به عنوان نور کلی و عمومی است. که بیشتر فضای اتاق را روشن می نماید. و باعث می شود بتوانید فضای اطراف را ببینید.
تشدید نور
  • برای برجسته کردن یک قسمت مخصوص استفاده می شود. مانند تابلوی دیواری. از چراغ های دیواری و نورپردازی های خاص برای این کار استفاده می شود. تا حالت خاصی را ایجاد نماید.
نور برای کار
  • این نوع نورها به شما کمک می کنند کار خاصی را انجام دهید. و هرچیزی می تواند باشد، از چراغ مطالعه تا چراغ های آویز در آشپزخانه.

نورپردازی-در-معماری-داخلی-2

نورپردازی در راهرو ورودی

می توانید از چراغ آویز، تجهیزات نور رومیزی و یا چراغ پایه دار که روی زمین قرار می گیرد و جلوه ی زیبایی به فضا می بخشد، استفاده نمایید.

اتاق نشیمن

محل بسیار خوبی برای نورپردازی ثابت است. اگر یک جای ثابت برای نشستن در این اتاق دارید، منبع نور بزرگی در بالای آن قرار دهید. همچنین اگر بوفه یا دکور بزرگی دارید، می توانید از آباژور هم استفاده نمایید.

تاثیر نورپردازی در معماری داخلی اتاق غذا خوری

این ساده ترین اتاق برای نورپردازی ست. یک منبع نور بزرگ باید بالای میز غذا خوری قرار داشته باشد. اگر نقاط تاریک دیگری هم هست می توانید از چراغ های رومیزی یا آن هایی که روی زمین قرار می گیرند استفاده کنید.

آشپزخانه

جاهای اصلی آشپزخانه مثل بالای میز غذاخوری و کانترباید چراغ قرار داشته باشد. جایی که کار می کنید می توانید چراغ ها را داخل کابینت قرار دهید. همچنین اطراف اجاق گاز و سینک هم می توانید چراغ هایی در نظر بگیرید.

نورپردازی در اتاق خواب

در حالت ایده آل، باید یک چراغ اصلی داشته باشد. که در قسمت بالا قرار بگیرد. و نیز از تعدادی آباژور در اتاق استفاده شود.

تاثیر نور پردازی در معماری داخلی حمام

 نور باید پایدار باشد. می توانید از یک چراغ اطراف آینه استفاده کرده یا برای بهتر نمایان کردن فضا، چراغی بالای وان قرار دهید.

نورپردازی-در-معماری-داخلی-3

 دفتر کار

با یک نور ثابت بالای فضای اتاق، نورپردازی را شروع کنید. در نقاط تاریک از چراغ های رومیزی یا پایه دار استفاده کنید، همچنین در محل اصلی کار خود، از چراغ مطالعه استفاده کنید.

سایز وسایل روشنایی در معماری داخلی

توجه به سایز و جلوه زیبایی وسایل نورپردازی بسیار مهم است. وقتی در مورد سایز وسایل روشنایی صحبت می کنیم، منظورمان منابع نوری است که در بالای فضای اتاق قرار می گیرد. یک فرمول ساده وجود دارد که مشخص کند که چراغ ها چقدر باید بزرگ باشند. فقط لازم است قطر آن را دانید، اگر منبع نور تمام اتاق را روشن می کند، طول و عرض اتاق را اندازه گیری کنید. و بعد از آن دو عدد را با هم جمع کنید، بعد عدد را به اینچ تبدیل نمایید. تا قطر ایده آل منبع نور را بتوانید حساب کنید. مثلا اگر مجموع طول و عرض اتاق 22 فیت است، قطر منبع نور شما باید 22 اینچ باشد.

سخن پایانی

  • اگر منبع نور را بالای وسیله خاصی قرار می دهید، باید به جای طول و عرض اتاق، طول و عرض همان وسیله را اندازه گیری کنید. برای اینکه کار نهایی زیبا دیده شود، اطمینان حاصل کنید که نورپردازی و منابع نور با استایل فضا هماهنگ باشد.
  • بهتر به بررسی انواع نورپردازی در ساختمان خود بپردازید.
  • نورپردازی صحیح می تواند فضای یک اتاق را زیر و رو کند. و به طراحی شما برق به خصوصی ببخشد. اما اگر ضعیف انجام شود از زیبایی فضا می کاهد. اگر می خواهید با نورپردازی، طراحی داخلی خود را ارتقا دهید، در جای مناسبی هستید این راهنما به شما همه نکات را می آموزد.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *