معماری داخلی

معماری داخلی

یکی از شاخه‌ های معماری که در سالهای اخیر در ساخت و طراحی ساختمان خیلی مورد توجه قرار گرفته، معماری داخلی می باشد. همچنین طراحی و معماری داخلی چنان که از اسم آن مشخص است به فضای داخل ساختمان‌ ها می‌ پردازد.

معماری داخلی چیست؟

معماری داخلی و طراحی داخلی دو حوزه می باشند که با یکدیگر در ارتباط هستند. طراحی داخلی علاوه بر دانش مربوط به طراحی فضاهای داخلی، شامل دانش در حوزه ساخت و ساز، استفاده از مصالح ساختمانی و سایر جزئیات ساختمانی است. به طور عادی، معماری داخلی برقراری تعادل میان دانش طراحی فضاهای داخلی و در نظر گرفتن تمام جزئیات ساختمان است.

معماران داخلی مسئول طراحی و ایجاد فضاهای داخلی هستند که علاوه بر ایجاد صحنه‌ های زیبا، باید نیازهای کاربران را در نظر بگیرند و فضاهایی را ایجاد کنند که عملکردی و ایمن باشند. آن ها با توجه به مصالح ساختمانی، نورپردازی، جزئیات و نازک کاری، فضاهای داخلی ساختمان را طراحی و برنامه‌ریزی می‌ کنند.

وظایف معمار داخلی

معماران داخلی می‌ توانند در طیف گسترده‌ ای از پروژه‌ ها فعالیت کنند، از جمله فضاهای تجاری همانند مغازه‌ ها و فروشگاه‌ ها، فضاهای اداری و همچنین ساختمان‌های مسکونی. وظیفه معمار داخلی بسیار بیشتر از انتخاب مبلمان و لوازم دکوری است.

معماری داخلی بایستی دانش جامعی از مقررات ساختمانی، قوانین ایمنی و دسترسی، و همچنین دانش در زمینه مصالح ساختمانی، نورپردازی و آکوستیک داشته باشد. او باید قادر باشد با کارفرما، پیمانکار و سایر حرفه‌ای‌های درگیر در پروژه به خوبی ارتباط برقرار کند و قادر باشد بودجه و برنامه زمانی را مدیریت کند.

معماری داخلی
نورپردازی در معماری داخلی تاثیر بسزایی در زیبایی محیط دارد. اگر به دنیای دکوراسیون، معماری و طراحی داخل علاقمند هستید، اگر ذوق هنری به زیباسازی محیط زندگی خودتان دارید.

دکوراسیون داخلی

روش اروپایی‌ ها برای رسیدن به خط پایان شما این است که ابتدا بدانید کجا می‌ روید. بنابراین، با توجه به یک فضای کلی در ذهن خود، می‌ توانید مراحل مختلف چیدمان دکوراسیون را انجام دهید. وقتی درباره خرید وسایل مناسب صحبت می‌ شود، بسیاری از خانم‌ ها فکر می‌ کنند که باید اولین جا که به آن مراجعه می‌ کنند، یک فروشگاه مبلمان باشد. اما بهتر است فروشگاه مبلمان را به عنوان نقطه شروع انتخاب نکنید، زیرا اگر مبلمان خاصی نظر شما را جلب کند، ممکن است در انتخاب‌ های دیگر با محدودیت مواجه شوید.

بله، شما نیاز به مبلمان دارید، اما اگر انتخاب اشتباهی داشته باشید، در نهایت علاوه بر هدر رفتن هزینه، وقت و انرژی شما نیز تلف می‌ شود. انتخاب‌ های محدود همیشه احساس ناراحتی را به شما القا می‌ کنند. در نهایت، همانگونه که گفته شد، یک نقشه کلی از دکوراسیون را در نظر بگیرید و ببینید که در کنار این مبلمان، از چه نوع تلویزیون، میز تلویزیون، میز جلومبلی، پرده، فرش و وسایل دیگری استفاده می‌ کنید. وقتی همه این وسایل را در ذهن خود تصور کردید، سپس به خرید آن ها بپردازید تا تمام وسایل با توجه به ذهنیت قبلی و با رعایت خط مشی مشخص خریداری شوند. حتما این وسایل را با توجه به متراژ و ابعاد فضایی که در اختیار دارید، خریداری نمایید، بنابراین خرید مبلمان کوچک تر یا بزرگ تر از فضای در دسترس، موجب می‌ شود که شما نتوانید چیدمان درست و اصولی در خانه داشته باشید و این اشتباه تا انتها ادامه خواهد داشت.

اگر فکر می‌ کنید که حفظ طرح‌ ها در ذهنتان کار دشواری است، می‌ توانید روی کاغذ و با قلم نقشه کف خانه خود را به صورت دو بعدی بکشید و به راحتی با تعیین جایگاه قرارگیری وسایل، یک نمایش دقیق از فضای خانه‌ تان داشته باشید. حتی در صورت نیااز ابعاد اتاق و بخش های گوناگون، در این نقشه نیز یادداشت نمایید، تا همه چیز به صورت اصولی و درست پیش برود. برخی اوقات، با در نظر گرفتن تمام نکات اصولی، نیازی نیست که حتماً یک طراح داخلی به شما بگوید که چه چیزی را خریداری نمایید و در کجا قرار دهید، و شما می‌ توانید به صورت کاملاً حرفه‌ ای این کار را انجام دهید.

بنابراین، معماری داخلی مطابق با اصول معماری، طراحی یک فضای داخلی را شامل می‌ شود. برای مثال، وقتی یک خانه نیاز به بازسازی کامل دارد، معمار داخلی به عوامل مختلفی از جمله نیازهای کاربران و طراحی کلی ساختمان توجه می‌ کند و کارکرد هر اتاق را در نظر می‌ گیرد.

طراحی داخلی سبک روستیک

سبک طراحی داخلی روستیک، با استفاده از عناصر زمینی، طبیعی، قدیمی و زمخت شناخته می‌ شود. هدف اصلی این سبک، القای حس آرامش و گرما در کنار حفظ عناصر زیبایی‌ شناسی است. فضای داخلی روستیک، به محیطی با کاراکتر مستحکم و جذابیت بالاتری می‌ بخشد.

سبک طراحی روستیک، عناصری را استفاده می کرد که به یاد طبیعت می‌ اندازند، از جمله استفاده از چوب قدیمی، سنگ طبیعی و الیاف ارگانیک و… در حال حاضر می‌ توان سبک روستیک را با عناصر مدرن نیز ترکیب کرد، همانند استفاده از مبلمان و تجهیزات مدرن، طرح‌ های پلان باز و عناصر معماری اکسپوز. با این حال، به هر حال، سبک طراحی داخلی روستیک همواره تأکید بر برجسته کردن زیبایی‌ های ناهموار طبیعی را دارد.

معماری داخلی
معماری کلاسیک، یکی از معماری هایی است که تاثیر فراوانی بر سبک ساخت و ساز در غرب داشته است.

تفاوت بین طراحی داخلی و معماری داخلی چیست ؟

در واقع، همپوشانی زیادی میان نقش معمار داخلی و طراح داخلی وجود دارد و اغلب افراد آن‌ ها را به یکی اشتباه می‌ گیرند، ولی در حقیقت تفاوت‌ های مهمی میان این دو حرفه وجود دارد. طراحی داخلی بیشتر بر روی جنبه‌های زیبایی‌ شناسی تمرکز دارد و به ایجاد فضاهای زیبا و کارآمد در داخل ساختمان می‌ پردازد. طراح داخلی مسئول انتخاب رنگ‌ ها، جنس‌ ها، الگوها، مبلمان، نورپردازی و دیگر عناصر داخلی است. آنها به طراحی فضاها، تنظیمات دکوراسیون و ایجاد هماهنگی میان عناصر گوناگون می‌ پردازند.

از سوی دیگر، معماری داخلی در سطح فنی‌ تری در فرآیند طراحی دخالت دارد. آن ها با سازندگان، پیمانکاران و تکنسین‌ ها همکاری می‌ کنند تا طراحی و اجرای نوسازی یا بازسازی ساختمان را تسهیل کنند. طراحی فضاها، برنامه‌ ریزی ساختمانی، تنظیمات پلان و سازماندهی فضاها نیز به عهده آنها است. همینطور، برای معمار شدن نیاز است مجوزهای مربوطه را دریافت کنند. در حالت کلی، می‌ توان گفت که طراحی داخلی بیشتر در برگیرنده زیبایی‌ شناسی و دکوراسیون است، در صورتی که معماری داخلی بیشتر تمرکز خود را بر برنامه‌ ریزی و طراحی فضاها دارد.

طراحی دکوراسیون داخلی منزل

طراحی دکوراسیون داخلی منزل، فرایندی است که به هماهنگ‌ سازی اجزای داخلی خانه با هدف ایجاد یک فضای زیبا، گرم و دل‌ انگیز می‌ پردازد. به ویژه در خانه‌ های کوچک و آپارتمان‌ های مدرن امروزی، با استفاده از یک طراحی دقیق دکوراسیون داخلی، می‌ توان این فضا را بهینه کرده و با ایجاد هماهنگی بین اجزا، رنگ‌ ها و وسایل، جلوه‌ ای بیشتر بر آن ها ایجاد کرد.

وقتی به خانه‌ ی جدید منتقل می‌ شوید، این برای شما هیجان‌ انگیز و جذاب است، ولی برخی اوقات چیدمان دکوراسیون خانه برای شما به یک دغدغه تبدیل می‌ گردد، به خصوص برای خانم‌ ها. شما بایستی تصمیم بگیرید که وسایل خود را در محیط جدید و فضایی که مشاهده می‌ کنید، به چه نحوی چیدمان کنید تا یک فضای مناسب را فراهم آورید و طراحی دکوراسیون خانه را به گونه‌ ای انجام دهید که بازتابی از شخصیت، احساس و سلیقه شما باشد.

علاوه بر این، در این خانه بایستی احساس شادی، خوشحالی و راحتی داشته باشید. برای این کار، نیاز دارید که نکات مهم در رابطه با طراحی دکوراسیون داخلی منزل را بدانید و از وسایل گوناگون، از جمله مبلمان و رنگ دیوارها و بافت آن ها، به خوبی استفاده کنید تا در هماهنگی با همدیگر باشند. همینطور، با استفاده از یک نقشه مشخص، وسایل را در مکان‌ های مناسب قرار داده و به صورت مرحله به مرحله، مثل یک طراح داخلی حرفه‌ ای، کار طراحی و دیزاین منزل خود را انجام دهید.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *