معروف ترین معماران جهان

معرفی ۱۵ معمار از معروف ترین معماران جهان

معرفی ۱۵ معمار از معروف ترین معماران جهان

معروف ترین معماران جهان، سراسر جهان، ساختمان‌های بزرگ و کوچکی با معماری‌های شگفت‌انگیز توسط معروف‌ترین معماران جهان ساخته شده‌اند. معماری هنری است که از دوران باستان تا به امروز در سرتاسر جهان، زیبایی و خلق‌کردن آثار هنری در گوشه‌ها و کنارهای زمین به کار گرفته می‌شود. این معماران معروف همواره توانسته‌اند با استفاده از موادی مانند فولاد، سنگ و شیشه، ساختمان‌هایی را ایجاد کنند که نمای شهرها را به طرز واقعیت متحول کنند. این مقاله به معرفی معروف‌ترین معماران جهان می‌پردازد.

۱. آنتونی گائودی

کلیسای جامع ساگرادا اثر آنتونی گائودی

گائودی تمام دوران فعالیت حرفه‌ای خود را در بارسلونا، جایی که تمام آثارش قرار دارند، گذراند. از جمله معروف‌ترین اثرهای این معمار برجسته، کلیسای جامع ساگرادا فامیلیا است که در سال ۱۸۸۳ ساختش شروع شد و هنوز به پایان نرسیده است.

سبک گائودی تلفیقی از معماری باروک، گوتیک، موری و ویکتوریایی بوده و اغلب با کاشی‌کاری‌های زینتی آراسته می‌شد. گائودی در طراحی‌هایش از اشکال و الگوهای موجود در طبیعت الهام می‌گرفت. یکی از نمونه‌های بارز تأثیرگرفتن از طبیعت، ستون‌های بلندی است که مانند درختانی سر به فلک کشیده در فضای داخلی کلیسای ساگرادا فامیلیا بنا شده‌اند.

همچنین، ساختمان کازا میلا نیز یکی از آثار مشهور گائودی است که با الهام از کوه چندقله مونتسرات در نزدیکی بارسلونا ساخته شده است. آثار این معمار اسپانیایی از تأثیرگذارترین آثار معماری مدرن به‌شمار می‌روند.

۲. فرانک لوید رایت

خانه آبشار اثر فرانک لوید رایت

رایت آمریکایی یکی دیگر از معماران معروف جهان است که در قرن بیستم فعالیت می‌کرد و علم معماری را متحول کرد. محل زندگی این معمار بزرگ، یعنی ایالت‌های غربی آمریکا، بر آثار وی تأثیر قابل توجهی گذاشت. رایت با الهام‌گیری از ساختمان‌های کم‌ارتفاع در دشت‌های آمریکا، سبک پرایری را ابداع کرد. این سبک در واقع نوعی واکنش به سبک معماری ویکتوریایی و دکوراسیون تاریک و پرتراشی آن بود. در سبک رایت، از اشکال هندسی منظم استفاده می‌شود و عناصر افقی به صورت تداخلی یکدیگر روی هم قرار می‌گیرند.

معروف‌ترین ساختمان رایت، خانه آبشار یا فالینگ‌واتر است. این خانه در پنسیلوانیا، آمریکا، به عنوان اقامتگاه کافمن شناخته می‌شود. بالکن‌های مستطیلی شکل اقامتگاه کافمن به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به نظر می‌رسد خانه روی آبشار طبیعی زیر آن شناور است.

موزه گوگنهایم نیویورک نیز یکی دیگر از آثار مشهور رایت است، که در آن علاوه بر سبک پرایری، از خطوط منحنی نیز استفاده شده است.

۳. لودویگ میس فَندِروهه

نمایی از برج سیگرام اثر لودویگ میس فَندِروهه

“کمتر بیشتر است.” این جمله، شعار معروف میس فندروهه، معمار آلمانی است که به یکی از پیشگامان سبک مینیمالیسم تبدیل شد. وی در طراحی ساختمان‌های خود از فولاد و شیشه استفاده کرد و تزئینات قدیمی را کنار گذاشت. در سبک او، کارایی به عنوان زیبایی شناخته می‌شود. یکی از نمونه‌های بارز این طرز تفکر پاویون یا غرفه بارسلونا است که در سال ۱۹۲۹ برای نمایشگاه بین‌المللی آلمان ساخته شد. در این سازه، به جای تزئینات سنتی، از سنگ مرمر، سنگ عقیق سلیمانی و تراورتن استفاده شده است. این شاهکار مدرن با دیگر آثار میس فندروهه، برج سیگرام در نیویورک، هماهنگی خاصی دارد.

۴. فیلیپ جانسون

جانسون، مؤسس موزه هنر مدرن نیویورک (MOMA) و یکی از معماران معروف جهان بود که پس از سال ۱۹۳۵ به عنوان یکی از پیشروان معماری شناخته شد. وی علاوه بر ابداع، توانست ایده‌های دیگران را نیز بهبود بخشد. با این حال، آثار او جایگاه نمادینی را به خود اختصاص دادند. یکی از نمونه‌های آثار او، اقامتگاهی است که در سال ۱۹۴۹ برای خودش ساخت. جانسون در طراحی این خانه از روش میس فندروهه الهام گرفت و حتی خود اقرار کرد که این خانه به شدت شبیه به آثار میس است، یک خانه شیشه‌ای و شفاف که در محیطی با چشم‌انداز برتر قرار دارد و مرزهای بیرونی و درونی خانه را آشکار می‌سازد. استفاده از شیشه در ساخت این خانه، الهام‌بخشی برای معماران امروزی محسوب می‌شود.

۵. اِرو سارینن

طاق دروازه شهر سنت لوییس از آثار معماری اِرو سارینن

پس از پایان جنگ جهانی دوم، استفاده از خطوط راست‌خوانی که از اختراعات سبک باوهاوس بود، در سراسر جهان رایج شد و به عنوان یک روش زیبایی‌شناسانه در طراحی دفاتر تجاری جدید و ساختمان‌های اداری دولتی پذیرفته شد. اما سبک معماری معرفی شده توسط سارینن با این استاندارد جهانی متفاوت بود. وی در طرح‌های خود از منحنی‌های پیچیده استفاده می‌کرد که به هر بیننده‌ای احساس تعالی و برجستگی می‌داد.

در سال ۱۹۶۲، سارینن ساختمان پایانه شماره ۵ فرودگاه بین‌المللی جان اف کندی در نیویورک را با استفاده از این روش طراحی کرد. سقف این پایانه به شکل بال‌های پرنده طراحی شده بود و فضای داخلی آن نیز دیدنی بی‌نظیری داشت. همچنین، سارینن در ساخت طاق دروازه شهر سنت لوییس نیز از همین روش استفاده کرده و آن را به عنوان امضای خود در آثارش به ارمغان آورده است.

۶. ریچارد راجرز

مرکز فرهنگی ژرژ پمپیدو اثر معماری ریچارد راجرز

در سال ۱۹۷۷، مرکز فرهنگی ژرژ پمپیدو در پاریس به راه اندازی رسید. یکی از معماران طراح این ساختمان، ریچارد راجرز بود که از سبک تکنولوژیک استفاده کرد. این ساختمان با هدف تبدیل شدن به مرکزی برای هنر مدرن و معاصر پاریس ساخته شد، بنابراین تصمیم گرفتند طراحی آن متفاوت و نوآورانه باشد. به عبارت دیگر، سیستم‌های گرمایشی و لوله‌کشی به جای داخل ساختمان، در نمای خارجی آن قرار گرفتند. همچنین، یک پله برقی شیشه‌ای که در فضای بیرونی ساختمان قرار دارد، اجازه می‌دهد تا به بالای ساختمان صعود کرد.

۷. فرانک گری، معروف ترین معماران جهان

تالار کنسرت والت دیزنی در لس‌آنجلس اثر فرانک گری

اما متن اصلی نیز اطلاعات صحیحی را درباره معماری و آثار گری پا استفاده کرده است. در صورتی که اطلاعات دیگری می‌خواهید، لطفاً آن‌را مشخص کنید.

گری، معمار آمریکایی-کانادایی، بی‌تردید یکی از معماران برجسته جهان است و شهرت وی به‌خاطر طراحی موزه گوگنهایم بیلبائو در سال ۱۹۹۷ بسیاری از کارشناسان معماری به دست آمده است. اما پیش از آن، گری توانست جایگاه برجسته‌ای در حوزه معماری کسب کند و روش‌های سنتی معماری را به چالش بکشد. موزه گوگنهایم بیلبائو بهترین نمونه از آثار گری است و این سبک در ساختمان‌های دیگری مانند تالار کنسرت والت دیزنی در لس‌آنجلس نیز تکرار شده

۸. نورمن فاستر

برج خیارشور در لندن اثر نورمن فاستر

نورمن فاستر، معمار بریتانیایی، یکی از پیروان فرانک لوید رایت، لودویگ میس فندروهه و لوکوربوزیه است و در ابتدای حرفه خود با باکمینستر فولر، سازنده گنبد ژئودزیک، همکاری می‌کرد. یکی از آثار بزرگ این معمار، ساختمان تبر سنت ماری ۳۰ است که به عنوان برج خیارشور هم شناخته می‌شود. این برج تجاری در سال ۲۰۰۴ در منطقه تجاری لندن به بهره‌برداری رسید. شکل خیارشوری این برج، به عنوان یک نماد بین‌المللی، همانند برج ایفل، شناخته می‌شود.

۹. رنتسو پیانو

مجموعه منیل در تگزاس از آثار معماری رنتسو پیانو

رنزو پیانو، معمار ایتالیایی، در مقابل سایر معماران معروف جهان که قبلاً معرفی کردیم، یک سبک منحصربه‌فرد ندارد. طراحی‌های وی به صورت تلفیقی از سبک‌ها انجام شده است. او در ساختمان موزه ویتنی آمریکا از سبک معماری نئوبروتالیسم استفاده کرده و برای طراحی مجموعه زیبا و درخشانِ منیل در تگزاس، الهام‌بخشی را از معماری قرون وسطا داشته است.

برج شارد، یکی دیگر از آثار هنرمندانه این معمار است و بزرگترین ساختمانی است که تا به امروز توسط او طراحی شده است. این برج، با شکلی هرمی و با ۹۵ طبقه، نمادی باریک را در بالای خود دارد. ساختمان شارد از موادی مانند شیشه و فولاد ساخته شده است و به عنوان یکی از آثار برجسته پیانو شناخته می‌شود.

۱۰. سانتیاگو کالاتراوا ، معروف ترین معماران جهان

ایستگاه حمل‌ونقل مرکز تجارت جهانی اثر سانتیاگو کالاتراوا

ساختمان‌های کالاتراوا در بسیاری از موارد شبیه قفسه سینه دایناسور طراحی شده‌اند. پروژه‌ های وی به طور گسترده توجه جهانیان را به خود جلب کرده‌ اند و به خاطر هزینه‌ های بالای ساخت آن‌ ها، شهرتی بزرگ به دست آورده است. با این‌ حال، نمی‌ توان انکار کرد که کالاتراوا یکی از معماران برجسته و متمایز معاصر است. شناخته‌ شده‌ ترین اثر او، ایستگاه حمل‌ و نقل مرکز تجارت جهانی است که فضای داخلی سفیدرنگ دارد و پنجره‌ های شیشه‌ ای بالای این ایستگاه باعث تأمین روشنایی روز داخل ساختمان می‌ شود.

همچنین، کالاتراوا یک ساختمان دیگر در مرکز تجارت جهانی طراحی کرده است، کلیسای ارتدکس. این کلیسا در محلی که ساختمانی در آن به علت واقعه تروریستی یازده سپتامبر ویران شده بود، ساخته شده است. طراحی ساختمان سفیدرنگ این کلیسا، شباهت‌هایی به مسجد ایاصوفیه استانبول را نشان می‌دهد.

۱۱. زاها حدید

استادیوم زاها حدید در قطر

زها حدید یکی از معروف‌ترین معماران زن جهان است و یکی از تنها چند زنی است که به درجات برتر معماری دست یافته است. او اولین زنی بود که موفق شد جایزه معماری پریتزکر را دریافت کند. او به خاطر طراحی‌های آینده‌نگرانه‌اش شهرت دارد که خطوط منحنی و خمیده‌ی آن‌ها بیشتر به شکل سفینه‌های فضایی تکیه می‌کند تا ساختمان‌ها.

زها حدید در خانواده‌ای ثروتمند در بغداد، عراق به دنیا آمد و در بریتانیا تحصیلات خود را ادامه داد. او از طراحی بسیاری از ساختمان‌ها در سراسر جهان مسئولیت داشته است، اما تنها یک پروژه تکمیل‌شده از آثار او یک آپارتمان لوکس در شهر نیویورک است. همچنین، یکی از ساختمان‌هایی که زها حدید طراحی کرده است، استادیومی در قطر است که به عنوان یکی از استادیوم‌های برجسته این کشور برای جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ شناخته می‌شود.

۱۲. اسکار نیمایر

ساختمانی با طراحی اسکار نیمایر

معمار مشهور برزیلی، یکی از اصلی‌ترین چهره‌های مروج سبک معماری مدرن به شمار می‌رود. او عضوی از تیم طراحی ساختمان سازمان ملل در شهر نیویورک بود، اما بدون شک، پروژه‌ی برجسته و بلندپروازانه‌ترین کار خود را در طراحی ساختمان‌های شهری برازیلیا انجام داد. این شهر در سال ۱۹۶۰ به عنوان پایتخت برزیل بنا شد.

۱۳. رِم کولهاس

ساختمان تلویزیون مرکزی چین اثر رِم کولهاس

رم کولهاس در سال ۱۹۴۵ در روتردام، هلند به دنیا آمد و توانست به یکی از تأثیرگذارترین معماران نسل خود تبدیل شود. او نه تنها یک طراح ساختمان بلکه یک نظریه‌پرداز معماری نیز است. شهرت رم کولهاس برای اولین بار در سال ۱۹۷۸ با انتشار کتاب “نیویورک هذیانی” برقرار شد.

مشهورترین سازه کولهاس، ساختمان تلویزیون مرکزی چین در پکن است. این آسمان‌خراش ۴۴ طبقه، ساختمانی شگفت‌انگیز با دو برج است که نوک آنها به یکدیگر متصل می‌شود و یک حجم معکوس برجسته را تشکیل می‌دهند.

۱۴. جین گَنگ، معروف ترین معماران جهان

برج آکوا در شیکاگو اثر معماری جین گَنگ
جین گنگ یکی دیگر از معروف‌ ترین معماران زن جهان است. او خالق آثار برجسته‌ای است، که آکوا و ویستا از جمله مشهورترین آثار او هستند. آکوا یک آسمان‌خراش مسکونی ۸۲ طبقه است و در مرکز شهر شیکاگو قرار دارد. همچنین، برج ویستا نیز در همان شهر واقع شده و دارای ۹۳ طبقه است. هر دو ساختمان، طرح‌های نوآورانه‌ای دارند که از ترکیب اشکال موج و نامنظم ساخته شده‌اند.

۱۵. دانیل برنهم

ساختمان فلت‌آیرن در شهر نیویورک اثر معماری دانیل برنهم

دانیل برنهام، معمار قرن نوزدهم آمریکا، همراه با جان ولبورن، در سال ۱۸۸۶، ساختمان مونتاوک را به عنوان اولین آسمان‌خراش در شهر شیکاگو با ارتفاع ۱۳۰ فوت، به اتمام رساند.

سخن پایانی

در این مقاله، با ۱۵ معمار برجسته از معروف‌ترین معماران جهان و آثارشان آشنا شدید. لذت بردن از نمایش آثار این هنرمندان معمار، به صورت مستقیم و از نزدیک، تجربه‌ای منحصربه‌فرد است. اما مشاهده تصاویر سازه‌های معروف این معماران در اینترنت نیز از جذابیت خاصی برخوردار است. این آثار، نماد نبوغ و خلاقیت سازندگانشان هستند و نشان می‌دهند که ذهن بشر قادر است به طراحی‌هایی که فراتر از تصور ما می‌رسند، پیشرفت کند.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *