طراحی-کافه

طراحی کافه

طراحی کافه

طراحـی کافی شاپ یکی از دشوارترین و در عین حال دلچسب‌ ترین کارهایی‌ می باشد که طراحان داخلی انجام می‌ دهند. طراحی کافه بایستی با توجه به موقعیت جغرافیایی، بودجه، سبک معماری، نوع مشتریان و هدف صاحب کافه انجام شود. و از همین رو نکات خیلی مهمی وجود دارد که بایستی گفته شود.

خیلی از کافی شاپ‌ ها کار خود را با این تفکر آغاز می‌ کنند که پس از تسلط بر مهارت‌ های قهوه‌ سازی، آماده راه‌اندازی کافی شاپ هستند. اما این تفکر اشتباه است، طراحی کافی شاپ به اندازه درست کردن قهوه، مهم است. مشتریان برای داشتن یک تجربه عالی و به‌ یاد ماندنی، از محیط کافی شاپ استفاده می‌ کنند. در نتیجه طراحی داخلی کافی شاپ برای جذب مشتری جدید و بازگشت او بسیار مهم است. در این مقاله به معرفی انواع سبک‌ های طراحی داخلی کافی شاپ و نکاتی که بایستی بدانید می‌ پردازیم. با ما همراه باشید.

سبک های طراحی کافی شاپ

اولین گام برای طراحی کافه، انتخاب سبک آن است. شما نباید اصول طراحی کافی شاپ را بر اساس اولویت‌های خود طراحی نمایید. ابتدا دریابید که مشتریان شما بیشتر به کدام سبک فضا علاقمند هستند. مدرن، آرامبخش، فانتزی، کودک‌ پسند یا کلاسیک. بر اساس اولویت بزرگترین گروه مشتری، تصمیم به طراحی بگیرید.

محبوب‌ ترین سبک‌ های طراحی کافی شاپ عبارت است از:

  • کافی شاپ مدرن
  • کافـی شاپ کلاسیک
  • کافی شـاپ سنتی
  • کافی شاپ روستیک
  • کافی شاپ صنعتی

طراحی کافی شاپ مدرن

یکی از پرطرفدارترین سبک‌ ها جهت طراحی دکوراسیون کافی شاپ، سبک مدرن می باشد. اگر قصد دارید کافی شاپ خود را با این سبک طراحی نمایید. بایستی کلیه لوازم و معماری بنا را به سبک مدرن در بیاورید؛ سیستم نورپردازی، مبلمان، لوازم دکوراتیو، دیوارها، کف، پیشخوان و هر آنچه در فضای کافی شاپ مدرن وجود دارد باید همسو با این ایده باشد.

طراحی-کافه
طراحی-کافه

طراحی کافی شاپ کلاسیک

از درب ورودی گرفته تا کفپوش، دیوار، لوسترها و صندلی‌ ها در طراحی کافه به سبک کلاسیک اهمیت دارند. در این سبک توجه ویژه‌ای بعنوان کلاسیک مانند لوسترهای چند شاخه یا دیوارهایی با کاغذ دیواری طلایی و سفید وجود دارد. استفاده از چوب و مبلمان کلاسیک سلطنتی در این سبک به وفور مشاهده می‌ شود.

طراحی کافی شاپ سنتی

در ایران کافی شاپ‌های سنتی طرفداران زیادی دارد. مکان‌ هایی که با فرش و گلیم‌ های رنگی تزیین شده‌ اند. و از میزها، فنجان‌ ها و لیوان‌ های قدیمی نوستالژیک در آن ها استفاده می‌ شود. این سبک کافی شاپ به دلیل وجود لوازم دکوراتیو آن در بازار، به سادگی قابل طراحی است.

طراحی کافی شاپ روستیک

استفاده‌ی مکرر از چوب در طراحی کف، دیوار، سقف و پیشخوان کافی شاپ، سبکی را تداعی می‌کند که شبیه قهوه‌خانه‌های جنگلی است. کافی شاپ روستیک یکی دیگر از طرح‌ هایی‌ است که برای راه‌ اندازی کافه از آن مورد استفاه قرار می گیرد.

طراحی کافی شاپ صنعتی

نوع دیگری از کافه‌ها هستند که به سبک صنعتی طراحی می‌شوند. استفاده از المان‌ها و عناصر صنعتی در این نوع طراحی، باعث شده نمایی شبیه کارگاه‌های صنعتی به آن ها داده شود.

ایده های خلاقانه برای طراحی کافی شاپ

در این بخش برای طراحی دکوراسیون کافی شاپ و جذاب‌ تر نمودن این فضا ایده‌ های خلاقانه ارائه می‌دهیم تا در طراحی به کار بگیرید.

ایجاد یک گوشه دنج

در طراحـی کافه، گوشه‌ های دنج را نقاط طلایی کافه در نظر بگیرید. این گوشه‌ های دنج می‌ توانند مخصوص یک نفر یا دو نفر باشند. و فضای آن را به گونه‌ای در نظر بگیرید که مانند یک خلوت دو نفره یا یک نفره به نظر برسد. سعی کنید این گوشه‌ های دنج کافه دور از درب وروردی و شلوغی‌ های موجود در کافه باشد.

طراحی-کافه
طراحی-کافه

در نظر گرفتن فضایی برای بازی و سرگرمی

می‌توان بخشی از فضای کافه را برای انجام بازی‌های دسته‌جمعی یا دو نفره اختصاص داد. این روزها در کافه‌ ها بازی‌هایی همانند مافیا طرفداران زیادی دارد که می‌ توانید میز و صندلی‌ هایی برای انجام این بازی در کافه در نظر بگیرید. همچنین بازی‌ های رو میزی دو یا چند نفره هم جذابیت خاص خود را دارند.

ساخت یک کتابخانه جذاب

خواندن کتاب در کافه حال و هوای خاص خود را دارد. شاید بهتر باشد قفسه‌ای از برترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های دنیا را در کافی شاپ خود قرار دهید. کتاب‌ها می‌توانند شیوه تفکر و جهان‌ بینی شما را به مشتریان نشان دهند و آن ها را به شما و حال و هوای کافه علاقمندتر نمایند.

انتخاب لباسی متفاوت برای کارکنان

با طراحی لباس فرم کافی شاپ، برای کارکنان به مشتریان بفهمانید که کدام افراد می‌ توانند به آنها سرویس بدهند. این لباس فرم می‌ تواند تنها یک تی‌شرت یا یک پیش‌ بند باشد. رنگ‌ هایی را انتخاب نمایید که با نام کافی شاپ مطابقت و همچنین شستشوی آن آسان باشد. می‌ توانید از نام برند خود بر روی لباس‌ ها استفاده نمایید.

طراحی منویی کاربردی و راحت

بعد از طراحی کافی شاپ و خرید تجهیزات نوبت به تهیه منو می‌ رسد. لیستی که در منو قرار می‌ دهید تا حد زیادی به سبک و طراحی شما بستگی دارد، در کنار اسامی انواع نوشیدنی‌ ها بایستی به طراحی منو نیز توجه داشته باشید.

تلاش کنید یک طراحی خلاقانه را برای منو انجام دهید. و از رنگ‌ هایی که در فضای داخلی استفاده شده است، در منو نیز استفاده نمایید. استفاده از فونت‌ های جذاب و خاص می‌ توانند نظر مشتری را جلب نمایند. با تفکیک انواع نوشیدنی‌ ها و غذاها انتخاب را برای مشتریان آسان نمایید و از منوهایی که طولانی هستند، پرهیز کنید. بهتر است تعداد لیست خود را کوتاه ولی سفارشات را با کیفیت بالا ارائه دهید.

فضایی خلاقانه برای نگهداری لیوان ها و ماگ ها

جهت نگهداری از لیوان‌ها و ماگ‌ ها می‌ توانید قفسه‌ هایی طراحی نمایید. که جذابیت محیط را بیشتر کند. همچنین می‌توان از نگه‌ دارنده‌ها و استندها هم استفاده نمود که لیوان را روی پیشخوان و به شکل معلق نگه می‌ دارد. نمایش لیوان‌ ها و ماگ‌ های رنگارنگ، جذابیت کافه را بیشتر می‌ نماید.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *