طراحی کارخانه

طراحی کارخانه

طراحی کارخانه

کارخانه یکی از مکان‌های مهم است. در آن، نظم و سازمان بسیار اهمیت دارد. به دلیل وسعت و فعالیت‌ های متعدد در کارخانه، داشتن فضا‌های سازمان‌ یافته و منظم ضروری است. طراحی داخلی کارخانه نقش مهمی در ایجاد نظم و ترتیب دارد. برای داشتن یک سیستم کارآمد در کارخانه، نیازمند یک طبقه‌ بندی مناسب هستیم که توسط طراحان قابل انجام است. به منظور داشتن یک فضای سازمان‌یافته، رعایت اصول طراحی داخلی کارخانه و شناخت کاربرد آن در قسمت‌ های مختلف کارخانه، مانند بخش داخلی و اصلی کارخانه، و همچنین سایر موارد از جمله طراحی دفتر کار و نمای کارخانه بسیار مهم است.

بنابراین در این مقاله، به اصول طراحی کارخانه می‌ پردازیم و تأثیر آن بر روی سیستم کاری و طراحی دفتر کار را بررسی می‌ کنیم. فرآیند طراحی کارخانه شامل برنامه‌ ریزی و طرح‌ ریزی برای قرارگیری عناصر گوناگون کارخانه با در نظرگیری بهره‌ وری اقتصادی است. در این مقاله، مراحل این فرآیند طرح‌ ریزی طراحی کارخانه توضیح داده شده است.

فرآیند طراحی کارخانه

مراحل طراحی کارخانه دارای قدم‌ های زیر است که بوسیله تیم مهندسی صنایع این طرح ریزی صورت می‌ گیرد.

1-جمع آوری اطلاعات اولیه

این اطلاعات پیش از آغاز طرح‌ ریزی جمع‌ آوری می‌ شود.

 • پیش‌بینی فروش
 • میزان تولید
 • برنامه تولید
 • سیاست‌ های موجودی‌ ها
 • نقشه‌ ها
 • فهرست قطعات
 • روش‌ها
 • درصد ضایعات
 • نقشه‌ ساختمان‌ ها
 • تحمل بار سقف و کف
 • عملیات لازم

2-تحلیل اطلاعات اولیه

کار طراحی کارخانه با تحلیل اطلاعات اولیه و بررسی روابط متقابل آن‌ ها و آماده کردن این اطلاعات برای مراحل بعدی آغاز می‌ شود. تهیه نمودار مونتاژ یک دید کلی از الگوی جریان مواد را ارایه می‌ کند.

3-طراحی فرآیند تولید

فرآیندهای مورد نیاز برای تبدیل مواد اولیه به محصول نهایی که از فهرست قطعات، نقشه‌ ها شروع شده و با نمودار فرآیند عملیات تولید، برگه مسیر تولید ترسیم می‌ گردد.

4-طراحی الگوی جریان مواد

به منظور دستیابی به طرحی که منجر به آسان شدن فرآیند تولید گردد بایستی الگوی جریان مواد به دقت بررسی گردد در الگوی جریان بین برنامه‌های فعلی و امکانات لازم برای تغییرات آتی تعادل منطقی به‌وجود آید.

طراحی کارخانه
طراحی کارخانه

5-بررسی طرح کلی انتقال مواد

بعد از طراحی الگوی جریان مواد، برخی تصمیمات مقدماتی مورد نیاز در مورد روش‌های کلی و تجهیزات انتقال مواد اتخاذ می‌ گردد و تصمیم نهایی در مورد روش انتقال و تعیین قطعی مشخصات تجهیزات انتقال مواد تا زمان بررسی یک به یک ایستگاه‌ های کار معوق می‌ ماند.

6-محاسبه تجهیزات مورد نیاز

تصمیم نهایی در مورد تعداد و نوع تجهیزات مورد نیاز در این مرحله صورت می‌ گیرد.

7-طرح ایستگاه‌های کار

جزئیات هر فعالیت، ایستگاه کار، محوطه، فرآیند و نظایر آن به دقت طراحی می‌ شود. جزئیات هر ایستگاه کار با توجه به ماشین‌ آلات و تجهیزات مورد نیاز، نحوه استقرار آن‌ ها، چگونگی دریافت و ارسال مواد، وسایل انتقال مواد، انباذهای مورد نیاز و ملاحظاتی از این دست طراحی می‌ گردد. علاوه بر این جریان مواد در ایستگاه کار بایستی بدرستی با الگوی کلی جریان مواد پیوند داده شود.

8-انتخاب تجهیزات انتقال مواد

در این مرحله مواد، حرکت و روش و تمامی عوامل وابسته به آن تحلیل می‌ گردد.

9-هماهنگی فعالیت‌ها

رابطه میان فعالیت‌ ها با ایستگاه‌ های کاری بعد از طراحی ایستگاه‌ کاری انجام می‌ گیرد. در این مرحله همه ی ایستگاه‌ های کاری باید با دپارتمان‌ ها و دیگر قسمت‌ ها هماهنگ باشد

10-بررسی رابطه فعالیت‌ها

رابطه فعالیت‌ های تولیدی با خدماتی و کم تولیدی باهم بررسی می‌ شود به عنوان بعضی از فعالیت‌ ها به علت ایجاد سر و صدا، گرد و غبار و …. بایستی دورتر در نظر گرفته شود.

11-تعیین انبارهای مورد نیاز

فضاهای انبار مواداولیه، نیمه ساخته، محصول نهایی، قطعات یدکی و ضایعات با توجه به حجم آن، حجم ظروف و جایگاه‌ ها، تعداد، طبقات و نظایر آن محاسبه می‌ گردد.

12-طراحی فعالیت‌های خدماتی و کمک تولیدی

فضاهای مرتبط با فعالیت‌ های خدماتی ( نشیر : اتاق، ابزار، غذاخوری، رختکن و…) بررسی می‌ گردند.

13-تعیین فضای مورد نیاز

فضای مورد نیاز هریک از فعالیت‌ ها و کل کارخانه بعد از طراحی الگوی جریان و تحلیل فعالیت‌ های تولیدی و خدماتی برآورد می‌ شود. فضای مورد نیاز انبار در بند ده و فضای تجهیزات تولیدی در بند یازده مشخص می گردد.

14-تخصیص فضای کارخانه به فعالیت‌ها

بر اساس کاربرگ فضاها، فضاهای مورد نیاز بر اساس رابطه فعالیت‌ ها با آن‌ ها تعیین می‌ گردد و یک مدل دو بعدی مناسب تهیه شده و به صورتی در کنار همدیگر در ارتباط با دیگر فضاها قرار می‌ گیرد که رابطه فعالیت‌ های آن بخوبی تعیین گردد.

15-بررسی نوع ساختمان

نوع و مشخصات سازه و ساختمان، شکل، تعداد طبقات با دقت بررسی می‌ گردد.

16-تهیه طرح اصلی کارخانه

آخرین بررسی‌ ها برای ترکیب صحیح ایستگاه‌ های کار، شکل جریان و فعالیت‌ های خدماتی و تولیدی کارخانه برای دستیابی به بهترین نتیجه انجام می‌ گیرد. مانند تهیه ماکت با مقیاس 1:50 یا 1:100

17-ارزیابی، کنترل و تصحیح طرح

طرح کارخانه بوسیله افراد دارای صلاحیت کنترل و نظارت شود.

18-تصویب

طرح کارخانه بوسیله مقامات مسئول تصویب می شود.

19-پیاده کردن طرح

طرح تصویب شده اجرا می گردد در حالتی که نیاز به تغییراتی داشته باشد تغییرات بوسیله تیم مربوطه انجام می‌ گیرد.

20-پیگیری در دوره بهره‌ برداری

طرح ریزی کارخانه در طول مدت بهره‌ برداری به صورت مداوم و مستمر بهبود پیدا می کند و تغییرات و اصلاحات مورد نیاز بعد از بررسی‌ های دقیق اجرا می‌ شود. خروجی مراحل طراحی کارخانه یک سری مستندات و نقشه‌ هایی می باشد که با دسترسی به آن می‌ توان به‌ سرعت خطوط تولید یک کارخانه را راه‌ اندازی کرد.

طراحی کارخانه
طراحی کارخانه

اصول طراحی کارخانه

در حالت کلی طراحی کارخانه مانند حیطه وسیعی میباشد؛ از انتخاب زمین گرفته تا ترتیب قرار گرفتن قسمت های گوناگون، وضعیت چیدمان دستگاه‌ ها و… از اصول اولیه و کلی آن است‌. که با هدف سهولت فرایند تولید و کاهش سرمایه‌ گذاری روی ماشین آلات انجام می‌ گیرد.

علاوه بر این‌ ها کارفرمایان برای دفتر کار خودشان نیازمند یک طراحی دکوراسیون ویژه به شرایط خودشان هستند. و همچنین کارخانه نمای خارجی و داخلی دارد که نیازمند طراحی مخصوص به خود می باشد.

طراحی بخش های مختلف کارخانه چگونه است؟

طراحی قسمت های گوناگون کارخانه به علت اینکه موجب بالا رفتن روحیه کارکنان می‌ گردد بسیار بر میزان دقت و بالا رفتن کیفیت کار آن‌ ها موثر می باشد. و همین کسب رضایت موجب می‌ گردد که کارمندان از کارشان راضی بوده و با اشتیاق بیشتری به آن بپردازند. از طرفی به جز زیبایی و جذابیت موضوع دیگر خیلی مهم در طراحی داخلی کارخانه جنس و نوع متریالی میباشد که به کار می‌‌ رود. با توجه به محیط کارخانه جهت طراحی آن متریالی کاربرد دارد که جنبه اقتصادی و همچنین مقاومت در مقابل خراب شدن را داشته باشد.

نکات اصلی در حین طراحی کارخانجات

یکی از دغدغه‌ های دیگر در طراحی داخلی کارخانه نمای ورودی می باشد. به مظور اینکه بتوانید در ورودی را طراحی نمایید بایستی بررسی کنید که مصالح مناسب و مورد نیاز آن چیست؟ از چه متریال و مصالحی استفاده کنیم تا هم مقاومت و بادوام باشد و هم زیبایی و جلوه خود را حفظ نماید. نکته دیگر در مورد نمای ورودی توجه به بافت منطقه می باشد  طراحان با بررسی بافت منطقه تشخیص می‌ دهند که چطور بهترین و کارآمد‌ترین انتخاب را برای طراحی داشته باشند. از دیگر موارد مهم در طراحی کارخانه اشراف به شرایط آب و هوایی منطقه است. که طراحان برای طراحی محیط و فضای کارخانه بایستی به آن توجه نایند.

طراحی دفتر کار کارخانه

در طراحی دفتر کار شما، همانند سایر قسمت‌ های کارخانه، نیازمند رعایت اصول و استانداردهای خاصی است. این امر به طراحی زیبا ختم نمی‌ شود، بلکه جنبه کاربردی و آسایشی آن نیز بسیار مهم است. همچنین، دسترسی آسان به وسایل کاری برای شما اهمیت دارد و با ایجاد نظم و ترتیب، می‌توانید بر نظم ذهنی خود تأثیر بگذارید. برای داشتن یک دفتر کار منسجم، مهم است که ترکیبی از رنگ‌ها را انتخاب کنید که بر حس و حال کسانی که به شما مراجعه می‌ کنند، اثر بگذارد. همچنین، انتخاب مکان و ابعاد مناسب برای کمدها و فایل‌ های مورد نیازتان نیز مهم است. امیدوارم با رعایت این موارد، دفتر کاری فراهم کنید که هم زیبا و جذاب باشد و هم استفاده آسان در آن تضمین شود.

طراحی ورودی و نمای کارخانه

در یک شرکت کارخانه، دفتر کار به عنوان قسمت اصلی و مهم سازمان تلقی می‌ شود. بازدید های مکرر از سوی افراد شاخص از آن امر معمولی میباشد. در حالی که کارخانه‌ های جدید شاید نیازی به طراحی نما و ورودی ویژه نداشته باشند، کارخانه‌ های قدیمی‌ تر جهت حفظ اعتبار و جذابیت در نظر افراد، نیازمند طراحی نما و ورودی منحصر به فرد هستند. به علاوه، طراحی نما در داخل کارخانه نقش مهمی را در بهبود روحیه نیروی کار ایفا می‌ نماید، که بدون شک تأثیر قابل توجهی بر بهره‌ وری و پیشرفت کار دارد.

چگونه طراحی کارخانه در افزایش میزان بهره‌ وری موثر است؟

در یک شرکت کارخانه، دفتر کار به عنوان قسمت اصلی و مهم سازمان تلقی می‌ شود. بازدیدهای مکرر از سوی افراد شاخص از آن امر معمولی است. در حالی که کارخانه‌ های جدید شاید نیازی به طراحی نما و ورودی ویژه نداشته باشند، کارخانه‌ های قدیمی‌ تر برای حفظ اعتبار و جذابیت در نظر افراد، نیازمند طراحی نما و ورودی منحصر به فرد هستند. به علاوه، طراحی نما در داخل کارخانه نقش مهمی را در بهبود روحیه نیروی کار ایفا می‌ نماید، که بدون شک تأثیر قابل توجهی بر بهره‌ وری و پیشرفت کار دارد.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *