طراحی نمای ساختمان

طراحی نمای ساختمان

انواع طراحی نمای ساختمان

پیش از طراحی نمای بیرونی ساختمان بهتر است با انواع طراحی نمای ساختمان آشنا شده تا به درستی و با توجه به نیازهایتان بهترین نما را برای ساختمان‌ تان کرده باشید.

نمای ساختمان‌ های مسکونی

یکی از رنگ‌ های متداول در اتاق دختران رنگ صورتی می باشد. این رنگ به افزایش لطافت و آرامش کودک کمک خواهد کرد اما با این حال باید توجه کنید که رنگ صورتی در بعضی موارد ممکن است کودک را عصبی کند. در آخر خوب است بدانید که این رنگ زودتر از سایر رنگ‌ها برای کودکان تکراری خواهد شد.

نمای بیرونی ساختمان ویلایی

نمای بیرونی ساختمان ویلایی تاثیر قابل توجهی در افزایش ارزش مادی و زیبایی بصری آن ساختمان خواهد داشت. علاوه بر این نمای بیرونی ساختمان همواره در معرض آب و باد و خاک و تغییرات جوی قرار داشته و درنتیجه ضروری است که با مصالح با کیفیت ساخته شده تا از گزند تغییرات در امان مانده و باعث کاهش زیبایی و کیفیت خود نشود.

برای طراحی نمای بیرونی ساختمان ویلایی طرح‌ های مختلفی موجود است. برای مثال ممکن است یک ساختمان با طرح کلاسیک، مدرن، فولدینگ، سنتی و ایرانی،‌ دیکانستراکشن و غیره بنا شود. اصولا بهترین طرح‌ها برای نمای بیرونی ساختمان طرح‌ های مدرن یا کلاسیک می باشند. این نوع از طرح‌ ها با اکثر سلیقه‌ها متناسب هستند. البته لازم به ذکر است که همیشه باید به فضای شهری خود و بافت شهر خود توجه بکنیم و در انتخاب طرح مناسب برای نمای بیرونی مطابق با وضعیت جغرافیایی محلی که در آن قصد ساخت و سازدارید دقت کافی داشته باشید.

مشخصات فنی نمای بیرونی ساختمان ویلایی

یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنید، کیفیت و ویژگی‌ های فنی نمای بیرونی ساختمان ویلایی می باشد. اگر در یک منطقه گرمسیر ویلا یا ساختمان می‌سازید باید از مصالحی استفاده کنید که با این آب و هوا مطابقت داشته و در عین حال نمی‌ توانید دقیقا همین مصالح در یک منطقه سرد و یا مرطوب را به کار ببرید. مصالح ساختمانی نسبت به سرما یا گرما ظرفیت متفاوتی را از خود نشان می دهند.

بسیار مهم است که در کنار توجه به زیبایی بصری نما، به میزان مصرف انرژی آن هم توجه بکنیم. در نمای ساختمان حتما از مصالحی استفاده کنید که ضریب انتقال حرارتی آن‌ ها کم است.

علاوه بر این مصالح مورد استفاده باید نسبت به صدا، تغییرات جوی و باد و طوفان و یا زلزله و آتش‌ سوزی عایق و مقاومت کافی داشته باشد. همواره توجه داشته باشید که سنگ و مصالح مورد استفاده به شکلی باشند که با گذشت زمان از ساختمان جدا نشده و سقوط نکند. در نهایت در کنار تمام مسائل فنی به زیبایی بصری نما هم توجه کنید.

توجه به موقعیت جغرافیایی و بافت شهری در نمای بیرونی ساختمان ویلایی

یکی از نکات مهمی که در نمای بیرونی ساختمان ویلایی باید همواره به آن توجه کنیم، موقعیت جغرافیایی می باشد. برای انتخاب بهترین طرح در نمای بیرونی ، حتما به منطقه‌ای که ساختمان شما در آن قرار دارد توجه داشته باشید. برای افزایش زیبایی و ارزش ساختمان، علاوه بر توجه به آب و هوا به بافت شهری توجه داشته باشید. بهتر است به سنت‌ها و فرهنگ آن منطقه و تاریخچه آن توجه کنید.

افراد معمولا از دیدن ساختمان‌ های اصیل که با سلیقه طراحی شده‌اند استقبال به عمل می آورند. همواره به یاد داشته باشید که اگر نمای داخلی ساختمان شما زیبا بوده اما در طراحی نمای بیرونی ساختمان بدون توجه به محیط اطراف، زیبایی بصری را رعایت نکنید و از مصالح با کیفیت و زیبا بهره نبرید، سایر تلاش‌ هایتان نیز کمتر به چشم آمده و در نتیجه از ارزش مادی و معنوی ساختمان شما کاسته می شود.

طراحی نمای ساختمان

طراحی نمای بیرونی ساختمان‌ های تجاری یا اداری

در طراحی نمای بیرونی ساختمان‌ های تجاری و یا اداری معمولا باید عناصری به کار برده شود که نشان‌ دهنده ماهیت این ساختمان‌ها بوده و با بافت شهری هم هماهنگ و همسو گردد.

طراحی نمای ساختمان ممکن است در سبک مینیمال، مدرن، کلاسیک، سنتی و یا تلفیقی باشد. نمای مینیمال بسیار ساده بوده و در آن از متریال و مصالح یک دست و هماهنگ استفاده می گردد. نمای مدرن با مصالح به روز و مطابق با مد ساخته شده و ساده‌تر از سبک کلاسیک می باشد. نمای کلاسیک با مصالحی مانند سنگ یا چوب و یا آجر طراحی می گردد. و معمولا طرفداران خاص خودش را به سمت خود جذب می کند. نمای سنتی مطابق با سبک سنتی و با المان‌ های سنتی طراحی شده و بسیار زیبا و آرام‌ بخش می باشد. در سبک تلفیقی از انواع مصالح و متریال‌های مختلف استفاده می گردد.

اصول طراحی نمای ساختمان

پیش از هرکاری باید به چند اصل مهم توجه کنید:

  • از مصالح و متریال با کیفیت استفاده شود: اگر می‌خواهید با گذشت زمان دچار خسارت و آسیب نشده و از ارزش ساختمان شما کاسته نشود حتما از همان ابتدا از مصالح با کیفیت بهره ببرید. این امر ارزش ساختمان شما را افزایش داده و عمر ساختمان را هم افزایش می دهد.
  • به تناسب رنگ‌ها و تطبیق معماری با بافت شهری توجه کنید: اگر در طراحی نـمای ساختمان از چندین مصالح مختلف استفاده می‌ نمایید حتما به تناسب رنگ‌ها توجه داشته باشید تا زیبایی بصری ساختمان حفظ گردد. علاوه بر این برای افزایش زیبایی و کارایی بیشتر حتما به بافت شهری هم توجه گردد و با توجه به وضعیت آب و هوا و موقعیت جغرافیایی ساختمان مصالحی را انتخاب کنید که مقاوم و کارآمد است.
  • استفاده از یک سبک مشخص: برای حفظ زیبایی ساختمان علاوه بر سلیقه شخصی به اصول معماری و طراحی توجه کنید و از یک ریتم یک‌نواخت و یک سبک مشخص برای کل ساختمان استفاده گردد تا هماهنگی ساختمان نابود نشود.

در نهایت همیشه سعی کنید در عین زیبایی سادگی را حفظ کرده و از المان‌ های نامربوط در طراحی نمای ساختمان استفاده نکرده و فراموش نکنید که الزاما هر نمای شلوغ و پر زرق و برقی، زیبا و چشم‌ نواز نمی باشد. علاوه بر این به نورپردازی هم توجه کنید تا زیبایی ساختمان در شبانه‌ روز دو چندان گردد.

مصالح قابل استفاده در نمای ساختمان

اجرای نمای ساختمان به سه طریق انجام میگردد:

  • استفاده از سیمان: برای اجرای نما می‌ توان از ملات ماسه سیمان بهره برد که با کمک آن مصالح به نما متصل گردد. این روش مستحکم می باشد اما اجرای آن کند و آهسته بوده و اگر توسط افراد متخصص انجام نگردد ممکن است زیبا و تمیز به پایان نرسد.
  • نمای خشک: در این روش از پیچ و مهره برای اتصال استفاده می گردد. برای اجرای این روش باید از افراد متخصص کمک بخواهید.
  • چسب: یکی از روش‌های اتصال نما استفاده از چسب مخصوص این کار می باشد. برای استفاده از چسب باید از متخصصین کمک خواست زیرا اگر به درستی اجرا نگردد امکان دارد آب به داخل مصالح نفوذ کند.

در نمای ساختمان می‌ توانید مصالح مختلف به کار ببرید که هر کدام معایب و مزایایی دارند و شما باید با توجه به نیاز و سلیقه خود از این مصالح استفاده کنید. در ادامه به مصالح قابل استفاده در طراحی نمای سـاختمان اشاره ای خواهیم داشت:

نمای کامپوزیت

ممکن است در طراحی نمای ساختمان از ورق‌های کامپوزیت آلومینیوم استفاده گردد. این کامپوزیت‌ ها بسیار متنوع می باشند و علاوه بر وزن اندک، در برابر حرارت و رطوبت مقاومت داشته و در رنگ‌های مختلف در دسترس می باشند. یکی از سبک‌های محبوب کامپوزیت، کامپوزیت لانه زنبوری می باشد. این کامپوزیت‌ ها عایق صوتی و حرارتی می باشند و به دلیل مقاومت در برابر رطوبت دارای قابلیت شستشو نیز می باشند.

امروزه از کامپوزیت برای طراحی نمای بیرونی ساختمان های مدرن استفاده می گردد. کامپوزیت یکی از مقاوم‌ ترین و زیباترین محصولاتی است که تاکنون تولید گشته. اما یکی از معایب کامپوزیت قیمت بالای آن می باشد که موجب می گردد امکان استفاده از آن برای همه افراد میسر نباشد.

نمای آجری

یکی از نماهای محبوب در طراحی نمای بیرونی ساختمان، نمای آجری می باشد . آجرها که استفاده  از آن‌ها به گذشته‌های دور برمی‌ گردد در شکل‌ ها و سایزهای مختلف وجود دارند. آجر استفاده شده در نما نسوز می باشد. طرح آجر ممکن است طرح چوب یا لعابدار حصیری و یا در سایر طرح‌ ها باشند. آجرها در رنگ‌ های متنوعی موجود می باشند. اما بر اساس ضوابط نمی‌ توان رنگ نمای آجری را عوض کرد. به عنوان مثال، در شهری مثل اصفهان فقط می‌توان از آجرهای بژ، کرم و آجرهای سنتی استفاده نمود.

مصالحی مثل آجر مقاومت و طول عمر بالایی داشته و با محیط زیست سازگار می باشند. نمای آجری عایق صوت و حرارت است و مصرف انرژی را بهینه می کند.

نمای سنگی

یکی از نماهای لوکس که هم در ساختمان‌های مدرن و هم کلاسیک قابل استفاده می باشد، نمای سنگی می باشد. نمای سنگی ممکن است کمی گران باشد اما زیبا و مقاوم می باشد. در طراحی نمای ساختمان می‌توانید سنگ مرمر،‌ سنگ گرانیت،‌سنگ تراورتن و یا سایر سنگ‌‌ها استفاده گردد. یکی از مزایای استفاده از سنگ در طراحی نما، مقاومت بالای آن در برابر باد و گرد و خاک و باران و تغییرات جوی می باشد.

علاوه بر این سنگ‌ ها عمر طولانی داشته و در گذر زمان زیبایی خود را از دست نمی دهند. البته لازم به ذکر است که اگر در طراحی نمای بیرونی ساختمان از سنگ‌های باکیفیت استفاده نگردد ممکن است به سرعت در برابر سرما و گرما ترک خورده و نابود شود.

طراحی نمای ساختمان

هزینه اجرای نمای سنگی در مقایسه با سایر مصالحی که برای نما استفاده می گردد، بیشتر می باشد. علاوه بر این، هر چند وقت یکبار نمای سنگی باید شسته شود.

نمای سیمانی

نمای سیمانی جز متریال‌های ارزان قیمت می باشد. این نما به سرعت قابل اجرا بوده و مقاومت بالایی در برابر آتش از خود نشان می دهد. ممکن است از سیمان سفید یا سیمان رنگی استفاده شود. نمای سیمانی قابل شستشو بوده و در عین سادگی و زیبایی، عمر بالایی از خود نشان می دهد. جذب گرد و غبار و ایجاد ترک و شکستگی در سیمان از جمله معایب این نوع نما می باشد.

نمای شیشه‌ای

شیشه یکی از متریال‌های بسیار زیبا و جذاب می باشد که اگر به درستی در ساختمان مورد استفاده قرار بگیرد می‌ تواند زیبایی چشم‌گیری به خانه بدهد. نمای شیشه‌ ای می‌ تواند میزان نور فضای داخلی ساختمان را به شکل قابل توجهی بیشتر کند. شیشه نور را منعکس کرده و در ساختمان‌های مسکونی و تجاری جلوه زیبایی را به ساختمان می بخشد. برای نمای شیشه‌ ای بهتر است شیشه رفلکس یا شیشه سکوریت استفاده گردد. معمولاً نمای شیشه‌ای به مرور زمان و تحت تاثیر گرد و غبار کدر شده و باید به طور مرتب شسته شود.

نمای سرامیک

سرامیک یکی از مصالحی می باشد که طرفداران بی‌شماری را به خود جلب کرده است. سرامیک عایق رطوبت بوده و در برابر یخ‌زدگی و آتش‌سوزی مقاومت بالایی دارد. همچنین یکی از مصالحی می باشد که با قیمت مناسب و در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع در دسترس همگان می باشد. البته بهتر است در مکان‌های پرجمعیت به علت انعکاس زیاد نور استفاده نگردد.

سرامیک نمای بیرون ساختمان می‌تواند به روش نصب خشک یا مهار شده و یا به روش نصب تر و با چسب روی نما نصب گردد. سرامیک می‌تواند باعث افزایش زیبایی نمای بیرونی ساختمان شود. بسیار مهم است که در زمان انتخاب سرامیک نمای بیرون ساختمان به سراغ سرامیک با کیفیتی بروید که عمر طولانی و دوام بالایی از خود نشان دهد.

اگر تمایل دارید از سرامیک نمای بیرون ساختمان استفاده کنید حتما به موارد زیر توجه داشته باشید: از کاشی ساده براق استفاده نکنید، از سرامیک‌ هایی به رنگ تیره استفاده نگردد، برای سرامیک نمای بیرون ساختمان سرامیک با جذب آب پایین استفاده نشود.

نمای چوبی

نمای چوبی یکی از زیباترین متریال‌ هایی است که در سبک مدرن یا کلاسیک قابل استفاده می باشد. استفاده از چوب، به خصوص در ترکیب با شیشه و فلز، در طراحی نمای ساختمان زیبایی آن را زیاد می کند. یکی از چوب‌ های سبک و مقاومی که در نمای ساختمان قابل استفاده می باشد چوب ترموود می باشد. چوب علیرغم زیبایی آن، با مشکلاتی همچون رطوبت، حشرات و تحریق مواجه است.

در نتیجه پیش از اجرای نمای چوبی، باید به طور کامل تحقیق کرده تا بهترین و باکیفیت‌ ترین چوب را برای نمای ساختمان انتخاب گردد. چوب فرآوری شده به علت مقاومت در برابر رطوبت، آتش‌ سوزی و نفوذ حشرات برای استفاده در نمای ساختمان مناسب می باشند.

نمای مینرال

نمای مینرال با سنگ‌های معدنی و مرمر ساخته شده و علاوه بر کیفیت بالا، به لحاظ اقتصادی ارزان و در عین حال زیبا هستند. همچنین با محیط زیست سازگار و در برابر آتش‌سوزی مقاوم می باشد.  با این وجود نمای مینرال در برابر رطوبت مقاوم نبوده و با گذشت زمان آسیب پذیر می شود.

نمای رومی

یکی از سبک‌ های کلاسیک و زیبا، نمای رومی می باشد که در آن از سنگ‌های مختلف استفاده می گردد. سنگ‌های بکار رفته در نمای رومی مرمر، تراورتن و گرانیت می باشند.

نمای نانو

نمای نانو یک نمای نامرئی برای حفاظت از سطوح می باشد. در طراحـی نمای ساختمان می‌توانید از نمای نانو استفاده کنید تا ساختمان در برابر آسیب‌هایی مانند رطوبت مقاومت بیشتری داشته باشد. نانو طول عمر ساختمان را بیشتر می کند.

قیمت طراحی نمای سـاختمان

مسائل بسیاری روی قیمت طراحی نمای ساختمان تاثیرگذار هستند. هزینه‌ها با توجه به نوع مصالح مورد استفاده در طراحی نمای بیرونی ساختمان، متغیر می باشد به طور مثال هزینه سرامیک نمای بیرون ساختمان با شیشه و سنگ متفاوت می باشد. در کنار کیفیت و مقدار مصالح مورد استفاده در طراحی، متراژ بنا و سبک آن هم در تعیین قیمت تاثیرگذار می باشد. علاوه بر این نباید فراموش کرد که باید هزینه‌ای هم برای حق‌الزحمه کارگران و معماران پرداخت کنید. قیمت طراحی نما با توجه به همه این موارد تعیین می گردد.

یکی از نکات مهمی که در هنگام طراحی نمای بیرونی ساختمان نباید از آن غافل شوید این می باشد که سعی کنید هیچ گاه برای کاهش هزینه‌ها از مصالح بی کیفیت استفاده نگردد. شاید در ابتدا و در آغاز طراحی بتوانید با انتخاب برخی مصالح خاص هزینه‌ های خود را کم کنید اما در آینده برای فروش ساختمان و یا ترمیم آن دچار ضرر خواهید گشت. بنابر این بهتر است در همان ابتدا از مصالحی استفاده گردد که با کیفیت و با دوام باشد تا با گذشت زمان از ارزش آن کاسته نشده و از مرغوبیت آن کاسته نشود.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *