دیزاین منزل با سنگ مرمر

دیزاین منزل با سنگ مرمر

دیزاین منزل با سنگ مرمر

سنگ، یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی می باشد که از قدیم مورد توجه مردم قرار گرفته است. به صورتی که خیلی از بناهای قدیمی مانند تخت جمشید از سنگ ساخته شده‌ اند. امروزه هم از این متریال در نما و دکوراسیون داخلی ساختمان‌ ها استفاده زیادی می‌ گردد.

انواع گوناگون سنگ‌ در بازار وجود دارد که از لحاظ شکل و رنگ با هم متفاوت می باشند. سنگ مرمر یکی از این مصالح می باشد که از مقاومت و زیبایی خاصی برخوردار است. به همین علت، در حال حاضر دیزاین منزل با سنگ مرمر توجه معماران و طراحان داخلی را به سمت خود جلب نموده است.

آشنایی با سنگ مرمر و کاربرد آن در ساختمان‌

سنگ مرمر یکی از متداول ترین مصالح مورد استفاده در ساختمان‌ سازی می باشد که بر اثر فشار و حرارت بسیاری که به سنگ آهک وارد می‌ گردد، به وجود می‌ آید. برخی از سنگ‌ های مرمر رگه‌ هایی به رنگ‌ های متنوع دارند که منشا آن‌ ها ناخالصی‌ های موجود در سنگ آهک اولیه است.
چندین مدل سنگ مرمر وجود دارد که به دو روش نامگذاری می‌ شوند. در روش اول، نامگذاری با توجه به رنگ انجام می‌ گیرد. برای مثال مرمر سفید، مرمر سبز یا مرمر آبی. در روش دوم، نامگذاری با توجه به مکان استخراج سنگ انجام می‌ گیرد؛ برای مثال مرمر سبز عباس آباد، مرمر صورتی نقده یا مرمر سبز شاهین دژ.

دیزاین منزل با سنگ مرمر

دیزاین منزل با سنگ مرمر در دکوراسیون داخلی ساختمان‌

از این متریال برای طراحی بخش های گوناگون ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد که در اینجا به برخی از این موارد اشاره خواهیم نمود:

• کف اتاق‌ها

استفاده از کفپوش مرمر سه مزیت مهم دارد: 1) به علت درخششی که دارد زیبایی فضا را دو چندان می‌ نماید، 2) به راحتی تمیز می‌شود و 3) سطح سرد سنگ آن را به یک گزینه مناسب برای مناطق گرمسیر تبدیل کرده است.

• دیوار اتاق‌ها

طراحی دیوار با سنگ مرمر به ایجاد نقطه کانونی در فضای مورد نظر کمک نموده و نمای زیبا و متفاوتی را خلق می‌ نماید.

• راه پله

مرمر یک متریال سنگین است و به همین دلیل در بسیاری از موارد برای ساخت راه پله مناسب نیست. با این حال، در شرایط خاص می‌توان از این سنگ در ترکیب با چوب و نرده‌های استیل استفاده کرد.

• دیوار بین کابینت‌ها

سنگ مرمر به راحتی تمیز می‌ گردد. در نتیجه آشپزخانه یکی از بهترین بخش های خانه برای استفاده از این نوع متریال می باشد. استفاده از مرمر برای فضای بین کابینت‌ ها موجب ایجاد یک نمای زیبا در آشپزخانه می‌ گردد.

• کانتر آشپزخانه

یکی از متداول ترین کاربردهای سنگ مرمر استفاده در کانتر آشپزخانه است. از این نوع کانترها می‌ توان در انواع سبک‌ های طراحی استفاده نمود.

ترکیب سنگ و چوب در دکوراسیون داخلی

سنگ مرمر، یک سنگ زیبا با تنوع رنگی بالا است که می‌ تواند با دیگر مصالح تطابق یابد. چوب هم یکی از مصالح پرکاربرد می باشد که هیچ وقت از مد نمی‌ افتد و به راحتی با هر سبک دکوراسیون مطابقت پیدا می‌ کند. چوب و سنگ مرمر دو متریال محبوب با دوام بالا هستند که می‌ توانند در کنار هم مورد استفاده قرار گیرند.
از تلفیق چوب و سنگ مرمر در بخش های گوناگون خانه مانند اتاق نشیمن، اتاق خواب و آشپزخانه استفاده می‌ شود. شما می‌ توانید دیوار نزدیک شومینه را با سنگ مرمر دیزاین نمایید تا تمام عناصر طبیعی سنگ، چوب و آتش در کنار هم قرار گیرند. از سنگ مرمر برای صفحه روی کابینت یا کانتر استفاده نمایید تا در کنار کابینت‌ های چوبی نمای زیبایی در آشپزخانه ایجاد گردد. همینطور برای طراحی دیوار پشت تختخواب از تلفیق چوب و سنگ کمک بگیرید.
جهت ایجاد هماهنگی میان این دو متریال بهتر است سنگی انتخاب شود که رگه‌ های آن به رنگ چوب است. اگر رنگ چوب سیاه و رنگ مرمر سفید باشد، یک تضاد رنگی ایجاد می‌ گردد که دکوراسیون خانه شما را به یک سبک متفاوت و مدرن تبدیل می‌ نماید. دیزاین خانه با سنگ مرمر یکی از روش هایی می باشد که از گذشته خواهان زیادی دارد.

دیزاین منزل با سنگ مرمر

مزایا و معایب استفاده از سنگ مرمر

سنگ‌ ها به علت ظاهر زیبا و پترن‌ های موجود در بافت خود طرفداران زیادی دارند. از این مصالح برای نمای ساختمان‌ ها، کف اتاق‌ ها، دیوار فضاهای گوناگون مانند سرویس بهداشتی، اتاق نشیمن و راه پله‌ها، روی کابینت‌ های آشپزخانه، روشویی سرویس بهداشتی و همینطور ساخت وسایل دکوری استفاده می‌ شود.

سنگ‌ یک متریال طبیعی محسوب می گردد. به همین علت، هرگز دو قطعه سنگ را پیدا نمی‌ کنید که از لحاظ شکل و رنگ شبیه هم باشند. سایر قابلیت های این متریال عبارت هستند از:
• در مقابل رطوبت مقاوم باشد و در نهایت امکان شستشوی آن وجود دارد.
• در برابر سایش و ضربه از مقاومت خوبی برخوردار می باشد. به همین علت، به مدت طولانی قابل استفاده است.
• تغییرات آب و هوایی تاثیر زیادی روی آن ندارد.
• با گذشت زمان رنگ آن تغییر نمی‌کند.
• می‌توان آن را به ابعاد دلخواه برش و سطح آن را جلا داد.

سنگ‌ یک متریال طبیعی محسوب می گردد به همین علت هرگز دو قطعه سنگ را پیدا نمی‌ کنید که از لحاظ شکل و رنگ شبیه هم باشند. دیگر قابلیت های این متریال عبارت هستند از:

مزایای سنگ مرمر

• زیبا است.
و قابلیت صیقل‌ پذیری دارد و با جلا دادن بسیار براق و زیبا می گردد.
• به راحتی و با یک دستمال مرطوب تمیز می‌ شود.
• قابل شستشو است. بنابراین، برای نقاط مرطوب خانه مانند سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه قابل استفاده است.
• در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم بوده و در اثر سرما و گرما آسیب نمی‌بیند.
• گرما را جذب نموده و سطح آن همیشه خنک است. به همین علت برای مناطق گرم مناسب بوده و موجب خنک شدن فضا می‌ شود.
• از تنوع رنگی قابل قبولی برخوردار می باشد.

معایب سنگ مرمر

• متخلخل و نرم است. به همین علت، به مواد اسیدی واکنش نشان داده و دچار خوردگی می‌ گردد. در نتیجه بایستی در انتخاب نوع شوینده‌ هایی که جهت تمیز نمودن آن استفاده می شوند، دقت کرد.
• قیمت سنگ مرمر در مقایسه با دیگر سنگ‌ های مورد استفاده در ساختمان‌ سازی بالا‌تر می باشد.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *