بازسازی منازل قدیمی

بازسازی منازل قدیمی

بازسازی منازل قدیمی

در بازسازی منازل قدیمی گفتار هدف ما ارائه مطالبی مفید و کلی در رابطه با بازسازی و همچنین در اختیار گذاشتن مباحثی بصورت جزئیاتی تر در مورد بازسازی خانه های قدیمی و کلنگی، خانه های ویلایی، خانه های اکباتان، خانه های کوچک، هزینه بازسازی منزل و ارائه ی راهنمایی های برای بازسازی ساختمان با کم ترین هزینه است. همینطور در لابه لای مباحث تصاویری از پیش و بعد بازسازی خانه های گوناگون ارائه می گردد تا اهمیت خانه های فرسوده به عینه نشان داده شده و تاثیر ملموس تری داشته باشد.

هر خانه ای در هر دوره و زمانی که ساخته شده باشد بعد از مدتی عمر خود را نموده و فرسوده می گردد و یا در صورت حفظ استحکام نیز ساختار و طرح آن قدیمی شده و با مدلهای زیبا و جدید متناسب با مد روز همخوانی نخواهد داشت هر چند که شاید هنگام ساخت خود یکی از شیک ترین و به روز ترین خانه های بنا شده بوده است. بازسازی منزل علاوه بر ارضای حس زیبایی پسندی فرد میتواند از خیلی از خطرات جانی و مالی احتمالی نیز پیشگیری کند. پروسه بازسازی با توجه به نوع کاربری آن، هدف مالک از بازسازی، قدمت خانه و خیلی از عوامل دیگر میتواند متفاوت باشد. در حالت کلی آنچه در کلیه ی بازسازی ها مشترک است طی مراحلی به شرح زیر می باشد:

شرایط بازسازی خانه

 • داشتن یک نقشه کلی و تعیین نیازها: این مرحله می تواند به صورت نقشه ای بر روی کاغذ پیاده شود. داشتن دقت و رعایت نکات لازم در این مرحله می تواند منجر به تسریع در باقی مراحل بازسازی و یا برعکس موجب سردرگمی و اشتباه در مراحل بعد شود. بهتر است در صورت نداشتن تجربه و مهارت کافی در این زمینه با کارشناسان و پیمانکاران خبره بازسازی منزل مشورت نمایی.
 • محاسبه میزان هزینه های مورد نیاز: مرحله بعد از تعیین نقشه نهایی، برآورد قیمت بازسازی خانه و بودجه بندی می باشد. این کار هم می تواند توسط یک متخصص شرکت بازسازی و هم می تواند توسط خود مالک انجام شود. در این مرحله هزینه های لازم برای تهیه متریال و مصالح مورد نیاز و دستمزد نیروی انسانی لازم برآورد می شود. آنچه که در این مرحله بسیار اهمیت دارد مدیریت درست هزینه هاست که خرید یک خانه کنلگی و بازسازی آن را بسیار به صرفه تر از خرید یک خانه نوساز می نماید.
 • انجام مقدمات بازسازی: پس از طرح هدف و نقشه و برآورد هزینه های بازسازی خانه پیش از آغاز عملیات بازسازی، باید مقدمات آن را فراهم نمود. این مقدمات علاوه بر اخذ مجوز بازسازی می تواند شامل مواردی به شرح زیر باشد:

ایده برای بازسازی منازل قدیمی

 • پیش از انجام عملیات بازسازی، در صورت عدم تعویض شیرآلات، لوله کشی ها و برق کشی خانه از سالم بودن آن ها اطمینان حاصل کنید.
 • اگر کار بازسازی را به شرکت ها و پیمانکاران متخصص در این حوزه واگذار می نمایید حتما پیش از انجام عملیات بصورت کاملا رسمی قرارداد بازسازی را تهیه و به امضای طرفین برسانید تا ملزم به اجرای آنچه توافق شده است باشند.
 • بهتر است در صورت بازسازی های ریشه ای اعضای خانواده را در محل دیگری ساکن نمایید و در صورت نیاز خانه را تخلیه یا لوازم منزل را بصورت بسته بندی شده در یکی از اتاق ها قرار دهید.
 • در تهیه متریال و مصالح مورد نیاز قبل از انجام پروسه بازسازی دقت داشته باشید که تا جایی که بودجه اجازه می دهد مواد با کیفیت تر و به روزتری خریداری کنید.
 • در صورت انجام پروسه بازسازی به دست خودتان، قبل از آغاز عملیات، مطالعات و آگاهی های خود را در این حوزه افزایش دهید. به کارگیری یک کارگر با تجربه نیز میتواند کمک بزرگی در انجام عملیات بازسازی باشد.
 • بازسازی: این مرحله شامل اجرا و پیاده سازی آنچه که در سه مرحله قبل برای آن برنامه ریزی نموده اید است.

بازسازی منازل قدیمی

بازسازی خانه قدیمی

یکی از اصلی ترین نکات در بازسازی و نوسازی خانه قدیمی، انجام اصولی پروسه تخریب است. از آن جایی بر انجام پروسه تخریب در بازسازی خانه قدیمی تاکید می گردد که کم ترین قصور و بی تجربگی در این مرحله احتمال مخاطرات جدی مالی و جانی را میتواند در پی داشته باشد. عملیات تخریب علاوه بر خود خانه مورد بازسازی، میتواند منجر به ایجاد خسارت در ساختمان های اطراف و همسایگان نیز شود؛ به ویژه در مورد خانه های آپارتمانی که علاوه بر همسایگان طرفین، طبقات فوقانی و تحتانی نیز در خطر آسیب های ناشی از تخریب غیر اصولی هستند.

پس در مرحله تخریب خانه های فرسوده و قدیمی به مواردی از جمله، استفاده با احتیاط از دریل مخصوص و متناسب با حد تخریب و شناسایی محل های عبور لوله های آب و برق از کف و دیوارهای خانه و مواردی از این دست را مد نظر قرار دهید.

بازسازی خانه های کلنگی

بازسازی خانه کلنگی با توجه به قدمت بالا و عدم امکان استفاده از آن به علت داشتن خطرات جانی و مالی برای ساکنین و در حقیقت ریشه ای بودن پروسه بازسازی در این مورد، دارای اصول و فنون خاص خود بوده و انجام آن توسط خود مالک نمی تواند امکان پذیر باشد.

استفاده از خدمات یک شرکت بازسازی معتبر و پرسنل متخصص و با تجربه آن هم می تواند از میزان اشتباهات و خسارات احتمالی در فرایند بازسازی های کلنگی بکاهد و هم روند بازسازی را تسریع بخشد. به این ترتیب پروسه بازسازی منزل کلنگی میتواند شامل مواردی به شرح زیر باشد:

 1. یافتن یک شرکت بازسازی خانه معتبر و با تجربه
 2. بازدید متخصصین و کارشناسان شرکت از پروژه و بررسی موارد فنی و تخصصی
 3. برگزاری جلسه ای میان مالک و متخصصین شرکت برای مشخص کردن خواسته های مالک
 4. انجام طراحی و ارائه نقشه خانه بازسازی شده نهایی
 5. تایید نقشه طراحی شده بوسیله مالک
 6. تعیین زمانبندی و برآورد هزینه های لازم
 7. تعیین فازهای گوناگون اجرای عملیات بازسازی و اولویت بندی آن ها
 8. نظارت صحیح بر اجرای طرح بازسازی

بازسازی خانه ویلایی قدیمی

بحث در مورد بازسازی خانه ویلایی قدیمی شاید برای خیلی از افراد جالب باشد.

در حال حاضر با گسترش زندگی شهرنشینی و شلوغی اکثر شهرهای بزرگ تعداد خانه های ویلایی بسیار کم شده است و افراد بیشتر به زندگی آپارتمانی روی آورده اند. دیگر از لذت زندگی در خانه های ویلایی و حیاط دار بزرگ خبری نیست و شاید به همین علت باشد که تا یک تعطیلی چند روزه پیش می آید مردم به مسافرت و به خصوص سفر به شهرهای خوش آب و هوای شمال روی می آورند. برخی افراد ممکن است برای این سفرهای هر از چند گاهی خود به شمال ویلایی نوساز بخرند یا ویلایی قدیمی خریده و آن را مورد بازسازی قرار دهند. برخی افراد نیز برای تعطیلات و آخر هفته های خود و خانواده شان خریداری باغی کوچک و باصفا یا خانه ای ویلایی در اطراف شهر خود را ترجیح می دهند.

بازسازی خانه های فرسوده

اگر خانه ویلایی خریداری شده قدیمی باشد نیاز به نوسازی و بازسازی خواهد داشت. در بازسازی منزل ویلایی دقت داشته باشید که:

 1. اگر تاسیسات و لوله کشی آن قدیمی هستند نوسازی و تعویض آنها قبل از اسباب کشی را مدنظر قرار دهید.
 2. در نوسازی خانه های ویلایی بازسازی نمای بیرونی خانه نیز بایستی مورد توجه قرارگیرد.
 3. توجه به دکوراسیون داخلی خانه های بازسازی شده با توجه به متراژ بالای اکثر این خانه ها بسیار حائز اهمیت می باشد.
 4. استفاده از گیاهان طبیعی در طراحی و بازسازی فضای خانه های ویلایی می تواند بر زیبایی و جلوه این خانه ها بیافزاید. با توجه به نورگیر بودن عالی اکثر خانه های ویلایی پرورش گل و گیاه در این خانه ها با توجه به ذوق و سلیقه افراد خانه می تواند بسیار لذت بخش باشد.
 5. در بازسازی خانه های ویلایی در نظر داشتن پنجره ای بزرگ در بخش سالن پذیرایی یا نشیمن خانه ایده ای عالی می تواند باشد.

بازسازی منازل قدیمی

بازسازی منازل قدیمی با کمترین هزینه

بازسازی ویلاها در شمال کشور نسبت به خانه های ویلایی در سایر شهرها تفاوت هایی دارد. به دلیل آب و هوای مرطوب این منطقه، ویلاهای شمال زود به زود نیاز به بازسازی خواهند داشت، تاسیسات، لوله ها و کابینت های آشپزخانه در این منطقه به دلیل بارش زیاد باران و رطوبت زودتر پوسیده خواهند شد و در انتخاب متریال، رنگ و مصالح بایستی حداکثر دقت صورت پذیرد و موادی تا حد امکان مرغوب، ضد آب و مقاوم در برابر زنگ زدگی تهیه شود. برخی نکات دیگر در رابطه با بازسازی ویلاهای شمال می تواند شامل مواردی از قبیل زیر باشد:

 • بهتر است در بازسازی ویلای شمال از کاغذهای دیواری با جنس پی وی سی مقاوم استفاده شود.
 • بهترین و شیک ترین ایده برای بازسازی خانه ویلایی در شمال طرح هایی با داشتن پنجره های بزرگ شیشه ای جهت داشتن ویویی بی نظیر از طبیعت اطراف است.
 • بازسازی و زیباسازی حیاط ویلای شمال نیز در دادن جلوه ای زیبا و ویژه به آن بسیار موثر است. کاشت گلهای مختلف زیبا و درخت و درختچه های تزیینی و میوه دار مختلف و همچنین تدارک دیدن یک آلاچیق رویایی در حیاط ویلا می تواند در بازسازی و طراحی حیاط ویلا مدنظر قرار گیرد. البته دقت داشته باشید که در ساخت آلاچیق ویلای شمال بایستی از جنس ضد رطوبت و مقاومی استفاده شود.

بازسازی منازل کوچک

گاهاً تنها روش برای افزایش فضای خانه های کوچک و بالا بردن کارایی آنها بازسازی خانه های کوچک می باشد. طراحی داخلی نادرست در ابتدای بنای یک خانه می تواند فضای داخلی آن را کوچکتر از آنچه که هست نشان دهد، این مسئله متاسفانه گریبانگیر خانه ها و آپارتمان های با متراژ پایین بسیاری است. طراحی بد نقشه و چیدمان نامناسب از عوامل موثر در پدید آمدن این مشکل و بازسازی اصولی و تغییر دکوراسیون داخلی تنها راه های چاره برای رفع آن هستند.

در بازسازی منزل های کوچک و آپارتمان های با متراژ پایین بایستی در نظر داشت که وجود دیوارهای آجری و گچی به منظور جداسازی اتاق ها و به خصوص آشپزخانه از دیگر فضاها می تواند خانه را کوچک تر و دلگیرتر سازد، بهتر است این دیوارها در صورت حایل نبودن تخریب و به جای آنها از طرح های اپن و دلبازتر امروزی استفاده شود. استفاده از رنگ های روشن و ملایم نیز در بازسازی های کوچک می تواند فضای خانه را جادار تر و دلبازتر نماید.

هزینه بازسازی منازل

قیمت بازسازی منازل قدیمی

بهتر است هزینه بازسازی به خصوص هزینه بازسازی خانه قدیمی توسط شرکت یا پیمانکار ماهر برآورد شود تا امکان ایجاد اشتباه و خطا در آن به کم ترین حد خود برسد. هزینه بازسازی منزل با توجه به خواسته های مدنظر مالک میتواند متفاوت باشد.

بازسازی خانه قدیمی با کم ترین هزینه میتواند یکی از خدمات یک شرکت بازسازی خوب و معتبر باشد. در هر صورت هزینه های بازسازی منزل بخصوص در سطوح عمیق تر و مربوط به قسمت های اصلی و بنای خانه هزینه بر میباشد اما با مدیریت درست و استفاده از روش های منطقی میتوان بازسازی ارزان خانه را انجام داد.

مراحل بازسازی منازل

همانگونه که میدانید مراحل بازسازی در کلیه مکان ها مشخص بوده و مراحل خاصی را دارد. این مراحل به شرح زیر میباشند:

 • تغییرات در نقشه ساختمان و تعویض کردن محل اتاق افزایش و کاهش تعداد اتاق ها
 • انتخاب کردن سبک دکوراسیون خانه خود
 • اقدام نمودن به بازسازی منزل های قدیمی
 • تعمیر کردن یا اجرا کردن کفپوش
 • بازسازی حمام و دستشویی
 • بازسازی محیط خارجی خانه
 • انتخاب بین استفاده از رنگ یا دیوار پوش
برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *