بازسازی صفر تا صد

بازسازی صفر تا صد ساختمان

بازسازی ساختمان

مجموعه فعالیت هایی که موجب می گردد تا یک ساختمان دوباره قابل سکونت و استفاده باشد را بازسازی ساختمان می گویند. بازسازی صفر تا صد ساختمان یا بصورت کلی انجام می شود. که در روش جزئی فقط یک قسمت از ساختمان و در روش کلی کلیه قسمت های ساختمان که ممکن است بیرون و یا داخل سازه باشد مورد مرمت قرار می گیرد. این کار علاوه بر اینکه موجب احیا بخش های آسیب دیده می شود، جان تازه ای نیز به جلوه ظاهری می بخشد. این عمل هزینه های زیاد تعویض ساختمان را ندارد و خیلی مقرون به صرفه تر می باشد.

برخی اوقات بازسازی بدون در نظر گرفتن تمام نیازها و هزینه کل پروژه و همینطور عدم برنام ریزی مناسب انجام می گیرد. که این اشتباهات، صدمات و تلفات زیادی از نظر مالی و همینطور کیفیت کار ایجاد خواهد نمود. چرا بازسازی می نمایید؟ چه چیزی موجب تصمیم گیری شما بر بازسازی شده است؟ آیا مطمئن هستید که می خواهید بعضی بخش های خانه خود را تغییر داده و تمایل دارید برای آن هزینه نمایید؟ ارزیابی دلایل بازسازی صفر تا صد کاری خیلی اساسی است به این دلیل که تصمیم عجوله و نامعقول خسارات زیادی را در بردارد.

فاکتورهای اصلی در بازسازی ساختمان

قدمت سازه در بازسازی

قدمت سازه اهمیت زیادی دارد. اگر سازه از قدمت بالایی برخودار باشد ابتدا زیرسازی را بایستی مد نظر قرار داد.

سلیقه کارفرما در بازسازی بازسازی صفر تا صد

همچنین نسبت به درخواست کارفرما ممکن است جا به جایی هایی نیز در دیوارها و قسمت های گوناگون ساختمان روی دهد.

برای مثال ممکن است کارفرما تمایل داشته باشد تا یکی از دیوارها را حذف کرده و فضای بازتری را در اختیار داشته باشد که از همین رو مجری امر بایستی بر اساس سلیقه کار فرما (در حالتی که دیوار باربر نباشد) عمل کند.

مراحل بازسازی ساختمان

زیرسازی در بازسازی ساختمان

مصالح ساختمانی از عمر مفیدی برخوردار می باشند و به همین علت اگر عمر سازه بالا باشد پیش از شروع باید ابتدا زیر سازی انجام شود. در زیرسازی ساختمان کلیه لوله کشی ها، سیم کشی ها و در حالت کلی همه ی تجهیزاتی که در قسمت داخلی بافت سازه به کار رفته اند تعویض و نوسازی می گردند.

نازک کاری در بازسازی صفر تا صد ساختمان

مرحله بعدی نوبت به نازک کاری می رسد که در این مرحله ممکن است به دو روش عمل شود. روش اول کلیه مراحل بر اساس سلیقه کارفرما پیش می رود. و معمار نقشی در طراحی ندارد. روش دوم همه ی مراحل کار به تیم مهندسی سپرده می شود. که البته روش دوم نتیجه بهتری خواهد داشت. تیمی از مهندسین متخصص که تا کنون چندین پروژه را انجام داده اند با توجه به تجربه خود می تواند راه کار هایی را ارائه نماید که بر اساس اصول بازسازی باشد ولی کارفرما به علت عدم تجربه کافی نمی تواند روش های اصولی را به معمار پیشنهاد دهد.

در قسمت نازک کاری که در حقیقت همان قسمت سطحی داخل و خارج سازه می باشد نسبت به کاربری ساختمان از تجهیزات و وسایل گوناگونی استفاده می شود.

انواع بازسازی ساختمان

در ادامه به بعضی از تفاوت های موجود با کاربری اداری و  ساختمان مسکونی اشاره می کنیم.

بازسازی ساختمان اداری

در این نوع پروژه ها اگر بافت ساختمان تا حد زیادی قدیمی شده باشد و از تجهیزات و امکانات روز برخوردار نباشد به گونه ای عمل میشود که بعد از اتمام بازسازی به تمام امکانات و تجهیزاتی که یک ساختمان جدید و مدرن نیاز دارد تجهیز شود. شاید تجهیزاتی که  قبل از شروع نیز وجود داشتند بتوانند نیاز کارفرما را بر طرف نمایند اما تجهیزات جدید میتوانند سهولت انجام کار و همچنین رفاه بیشتر پرسنل و ارباب رجوع را به همراه داشته باشند.به طور مثال در بازسازی از تجهیزات سرمایشی و گرمایشی جدید استفاده میشود که نسبت به سیستم های قدیمی از کیفیت و کارایی بالاتری برخوردار هستند. همچنین هر کارمند میتواند از یک پارتیشن به عنوان اتاق کار خود برخوردار باشد که در نتیجه راندمان کاری را تا حد زیادی افزایش می دهد.

بازسازی صفر تا صد

بازسازی ساختمان مسکونی

در ساختمان های مسکونی میتوان گفت که تنها نوسازی انجام میشود و تغییر چندانی در تجهیزات و امکانات بوجود نمی آید مگر آنکه کارفرما درخواست نماید تا تجهیزات به کار رفته در سازه به روز و مدرن شوند. در ساختمان مسکونی بیشتر به جنبه های زیبا سازی توجه میشود اما در ساختمان اداری همانطور که گفته شد علاوه بر زیبایی به نوسازی و بروز کردن تجهیزات نیز توجه خاصی می شود تا راندمان کاری پرسنل افزایش یابد.

بازسازی صفر تا صد ساختمان تجاری

کار کردن در ساختمان های تجاری کهنه بسیار خطرناک می باشد و هرگونه سهل انگاری خسارات جبران ناپذیری به بار می آورد. متاسفانه تاکنون بارها شاهد بروز حوادث در ساختمان های تجاری قدیمی بوده ایم. در طی این حوادث خسارت های جانی و مالی بسیار زیادی برای افراد وارد شده است. نمونه ای از این موضوع ساختمان پلاسکو میباشد. لذا بهترین کار پیشگیری از بروز چنین حوادثی می باشد.

ساختمان های تجاری از اجزای اساسی مجموعه شهری هستند و از اهمیت بالایی برخوردارند. پس بهتر است قبل از اینکه متحمل خسارت های فراوان شویم اقدام به بازسازی کنیم. از طرفی مشتریان به ساختمان های تجاری با ظاهر زیبا و شیک اهمیت بیشتری دارند. بنابراین هر هزینه ای که صرف بازسازی در محیط های تجاری شود چندین برابر به عنوان سود باز می گردد.

مرکز خرید GPO ملبورن (Melbourne’s GPO) در استرالیا در سال 2004  بازسازی‌ شده و به یک مرکز خرید لوکس تبدیل شد. GPO ملبورن در مرکز منطقه تجاری مرکزی ملبورن واقع‌ گردیده است. این مرکز در دوران ملکه ویکتوریا طراحی‌شده است و معماری و طراحی داخلی آن شگفت‌انگیز است. حتی پس از بازسازی مجدد آن به طراحی داخلی و سبک ساختمان هیچ آسیبی وارد نشده است.

مراحل مختلف بازسازی صفر تا صد منزل

بازسازی منزل

انتخاب نوع پوشش دیوار ها

در این مرحله بیشتر به بحث طراحی دکوراسیون داخلی پرداخته می شود. شما گزینه های بسیاری پیش رو دارید که باید یکی را به عنوان پوشش دیوار خود انتخاب کنید. پنل های دکوراتیو سه بعدی , پوستر سه بعدی , دیوار پوش , سنگ دکوراتیو، شیشه تزیینی، تایل آلومینیومی و کاغذ دیواری و بسیاری از گزینه های دیگر، همه از جمله گزینه هایی برای انتخاب هستند که در این مرحله  می توانید بهترین نوع پوشش را برای دیوار منزل خود انتخاب کنید.

نحوه چیدمان و طراحی منزل

 هرچقدر هم که برای بازسازی داخلی منزل خود هزینه کرده باشید، زمانی این هزینه دارای ارزش می باشد که با نحوه چیدمان و طراحی داخلی منزل شما دارای هارمونی باشد و باعث زیبایی هر چه بیشتر منزل شما شود. برای این منظور، شما باییستی در بازسازی داخلی منزل خود طراحی و نحوه چیدمان دکوراسیون داخلی جدید و زیبایی را در نظر بگیرید. به یادداشته باشید که طراحی مبتکرانه بسیار حائز اهمیت می باشد. پس بایستی برای آن زمان بیشتری را اختصاص دهید. برای این منظور شما بایستی طراحی های متنوع و سبک های مختلف را به نسبت فضای خود بسنجید.

رنگ آمیزی دیوار ها و سقف

در این مرحله از بازسازی صفر تا صد، شما بایستی دقت نمایید که کدام نوع طراحی و نقاشی بیشتر به سلیقه و نظر شما نزدیک تر می باشد. اگرچه اغلب در ایران کارفرمایان زیبایی و سادگی رنگ سفید را به طرح های گوناگون ترجیح می دهند، ولی با این حال رنگ های قرمز، آبی و سبز و … نیز در معماری امروزه بوسیله بسیاری از افراد مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال انتخاب رنگ ساختمان در بازسازی صفر تا صد داخلی منزل نیز از جمله مواردی است که به طور کامل بستگی به سلیقه شخصی خود شما دارد.

نوسازی کف منزل

 بعد از انجام مراحل بالا به طور اصولی و درست، بایستی یک نوع کف را برای منزل خود انتخاب نمایید. و بایستی در نظر داشته باشید که هر نوع کفی، مشتری منحصر به فرد خود را دارد.

بازسازی صفر تا صد آشپزخانه

آشپزخانه از دید معماران قلب خانه می باشد. و اغلب خانم های ایرانی بیشترین زمان را در این فضا می گذرانند و آشپزخانه در زیبایی دکوراسیون داخلی منزل سهم زیادی دارد. به خصوص امروزه که آشپزخانه ها بصورت اپن می باشند بیشتر در معرض دید هستند. بازسازی آشپزخانه امروزه شامل تعویض کابینت ها, تخریب دیوارها, تخریب آرک های قدیمی و رابیتس کاری ها, نوسازی و یا حتی در صورت نیاز جابه جایی لوله کشی ها, کف سازی, کاشی بین کابینتی و… می باشد.
و در نظر داشته باشید که برای تعویض کابینت ها اگر شما طرفدار سبک کلاسیک می باشید کابینت ممبران پیشنهاد ما به شما میباشد. و اگر طرفدار سبک مدرن هستید کابینت های گلاس را پیشنهاد می نماییم.

بازسازی صفر تا صد

نکات مورد توجه در بازسازی آشپزخانه

  • نوسازی کابینت و یا درب های کابینت
  • استفاده از ابزار ها و وسایل جدید و مدرن
  • تعیین مناسب ارتفاع کابینت ها
  • نوسازی کف آشپزخانه
  • ساختن یک کانتر زیبا برای ورودی آشپزخانه
  • استفاده کردن از ساختار جزیره ای
  • استفاده از کناف در سقف آشپزخانه
  • همخوانی داشتن با دیگر اجزای خانه
  • تعیین بهترین موقعیت تجهیزات
  • بازسازی تاسیسات و شیرآلات

بازسازی حمام و سرویس بهداشتی

به منظور بازسازی سرویس بهداشتی و حمام در درجه اول بایستی اولویت بندی نمود.از جمله رایج ترین مراحلی که در مراحل بازسازی حمام و سرویس بهداشتی انجام می شود. اول عایق بندی دیوار و کف ها, تعمیر لوله کشی ها و تاسیسات، نقاشی دیوار ها و تعویض کاشی ها، تعویض شیر آلات ها، بازسازی تهویه این مکان ها، جا به جایی کاسه توالت با فرنگی و طراحی قفسه ها و…. می باشد. البته بایستی به این نکته توجه داشت که این فضا ها را با عناصری کم هزینه بایستی تزئین کرد برای مثال میتوان برای زیباتر نمودن فضای داخلی یک حمام از یک گلدان، حوله و یک قالیچه مناسب استفاده نمود و آراستگی و زیبایی خاصی را به حمام داد.

بازسازی اتاق خواب

بازسازی اتاق خواب اغلب به نسبت فردی که از آن اتاق استفاده می نماید انجام می شود. اغلب در اتاق خواب کودک به ویژه اتاق کودک دختر از رنگ های روشن و شاد به کار می رود. در منزل های قدیمی اغلب کمد دیواری ها از راه دیوار کشی و چهارچوب فلزی انجام می شد که این مصالح و قطر دیواره های کمد ها فضای زیادی از اتاق را اشغال می کرد ولی در حال حاضر در بازسازی اتاق خواب از کمد دیواری های چوبی که قطر دیواره های آنها خیلی کم اما با مقاومت بالا می باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

در نظر داشته باشید که در فرایند بازسازی اتاق خواب ابتدا محل قرارگیری و ابعاد کمد دیواری را مشخص می نمایند. کمد دیواری یکی از اصلی ترین عناصر یک اتاق خواب است که اندازه و متراژ آن وابسته به فضا میباشد.

نکته پایانی

جهت انجام بازسازی و انجام کار در مدت زمان معین و در حیطه حریم های اعلام شده حتما نیاز به تجربه و در بعضی موارد اخذ مجوز می باشد. به این دلیل که در صورت عدم رعایت قوانین مجبور به متوقف کردن کار یا تخریب آن هستید که  هزینه و زمان زیادی را اتلاف خواهد نمود.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *